wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-16| Mapy, Prawo, Instytucje

MSWiA: nowe nazwy miejscowości od 1 stycznia 2011 r.

Od nowego roku szykowanych jest ponad 230 zmian na mapie Polski. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła wczoraj (15 grudnia br.) opracowany w MSWiA projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości.


MSWiA: nowe nazwy miejscowości od 1 stycznia 2011 r.

W 35 przypadkach dotyczy to nadania nowych nazw miejscowości, w 91 – zmiany dotychczasowych nazw i określeń rodzajów miejscowości, a w 107 – zniesienia nazw miejscowości. Łącznie zmiany obejmują 96 gmin i 79 powiatów w 15 województwach.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszystkie zmiany ujęte w projekcie rozporządzenia są wynikiem propozycji przedstawionych przez wnioskodawców, czyli rady gmin. Zostały także skonsultowane z mieszkańcami. Projekt uzyskał również pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działającej przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie ma być opublikowane jeszcze w grudniu, a wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.

MSWiA określiło nowe nazwy urzędowe m.in. dla wsi Daszówka (woj. łódzkie, powiat piotrkowski, gmina Moszczenica), dla wsi Gradzanowo Zbęskie-Kolonia (woj. mazowieckie, powiat mławski, gmina Radzanów), dla osady leśnej Wilanowo-Leśniczówka (woj. warmińsko-mazurskie, powiat braniewski, gmina Frombork). Od 1 stycznia zmianie ulegną nazwy m.in. wsi Nowy Życk, w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, na wieś Zyck Nowy; kolonii Górki w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim na wieś Tulewo Górne; wsi Stare Moczydły (woj. podlaskie, powiat siemiatycki), na wieś Moczydły. Znikną natomiast m.in. nazwy: wsi Budunki (woj. kujawsko-pomorskie, powiat aleksandrowski; kolonii Grzybowo (woj. mazowieckie, powiat mławski); osady Kwasowo (woj. zachodniopomorskie, powiat kamieński).

Cała operacja będzie dość kosztowna. Według wstępnych wyliczeń wnioskodawców samo wydanie nowych dowodów tożsamości może się wiązać z wydatkami na poziomie ok. 70 tys. zł. Zmiana nazwy miejscowości wiąże się również z koniecznością wykonania nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. dla szkół), tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzenia zmian w dokumentacji geodezyjnej. Wydatki jednostek samorządu gminnego na te zadania zostały oszacowane na łączną kwotę ok. 831,5 tys. zł (w tym na szczeblu gmin 718,9 tys. zł i powiatów 112,5 tys. zł).

Projekt rozporządzenia
Załączniki

Jest to już drugie rozporządzenie w tym roku związane ze zmianami na mapie kraju. Poprzednie wydano 27 lipca, ale zmiany w nim zapisane również zaczną obowiązywać 1 stycznia 2011 r. Na jego podstawie powstanie pięć nowych miast, czyli razem w Polsce będzie ich 908.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS