wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-15| GIS, Firma

Szczecin 3D od Gispro

Na zlecenie Pionu Architekta Miasta w Wydziale Rozwoju Szczecina firma Gispro wykonała trójwymiarowy model architektoniczny okolic szczecińskiego dworca kolejowego.


Szczecin 3D od Gispro

Opracowanie charakteryzuje się parametrami zbliżonymi do standardu CityGML LoD3 (bez tekstur). Do wykonania modelu wykorzystano: archiwalny numeryczny model terenu typu TIN, model bryłowy LoD1/2 udostępniony przez Wydział Informatyki Urzędu Miasta Szczecin oraz dane z mobilnego systemu skanowania laserowego Gispro. Model charakteryzuje się dokładnością sytuacyjno-wysokościową 0,5 m, szczegółowość elementów elewacji wynosi minimum 0,5 m (dla okiennic, balkonów), jednak miejscami sięga nawet 0,2 m (dla gzymsów i drobnych wystrojów elewacji). Budynki stoją na archiwalnym NMT o dokładności 1 m.

Model wykonano dla obszaru o powierzchni około 2 km kw. położonego w okolicach ulic Wyszyńskiego, 3 Maja, Narutowicza i Potulickiej. Zostanie on wykorzystany jako podkład w konkursach architektonicznych na reorganizację okolic dworca Szczecin Główny oraz ciągu ulicy Dworcowej i placu Tobruckiego. Pozwoli bowiem na dokładną analizę kompozycji zgłoszonych projektów w harmonii geometrycznej i wizualnej z otaczającymi budynkami. Całe opracowanie posiada georeferencję (układ PUWG 2000) i w każdej chwili może być uzupełnione o kolejne fragmenty miasta.

Jak chwali się Gispro, model ten jest pierwszym w Polsce tak szczegółowym opracowaniem dużego fragmentu miasta.

Źródło: Gispro, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS