wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-15| Mapy, Prawo, Instytucje

Legislacja: brak pieniędzy na mapy w zarządzaniu kryzysowym

Doświadczenia z sytuacji kryzysowych, w tym z powodzi w 2010 r., pokazały, że należy wdrożyć systemowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie istniejącego w państwie potencjału, zdolnego do podjęcia niezbędnych przedsięwzięć organizacyjnych dla zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa – czytamy we właśnie opublikowanych przez MSWiA założeniach projektu ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym.


Legislacja: brak pieniędzy na mapy w zarządzaniu kryzysowym <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Proponowane zmiany w przepisach mają na celu usunięcie niejasności w obowiązującym porządku prawnym oraz ujednolicenie prawodawstwa w zakresie ochrony ludności. Projekt dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu współczesnych zagrożeń zarówno w warunkach pokojowych, jak i w przypadku działań wojennych. Wspomina też m.in. o istotnym znaczeniu map ryzyka i map zagrożeń opracowywanych na podstawie już obowiązujących przepisów. Jak zapewniają twórcy założeń, podstawową zmianą jakościową będzie ciągłość odpowiedzialności za ochronę ludności w każdej sytuacji, nie zaś dopiero i tylko w momencie wystąpienia realnego zagrożenia.

Opublikowanemu projektowi towarzyszy ponadstupięćdziesięciostronicowe zestawienie uwag zgłoszonych przez organy administracji rządowej i inne podmioty oraz stanowisko resortu wobec nich. I tak na przykład:
• wojewoda podkarpacki uważa, że w projekcie ustawy powinno być ujęte zagadnienie dotyczące ujednolicenia na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego oprogramowania systemu informacji przestrzennej (GIS), co zapewni analizę zagrożenia na mapach cyfrowych z wykorzystaniem baz danych dla użytkowników systemu. Jego zdaniem należy zauważyć, że bazy danych na potrzeby zarządzania kryzysowego są wielopłaszczyznowe, a udostępnienie ich zapewni właściwym służbom możliwość szybkiej analizy potrzeb w sytuacji kryzysowej.
• Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP proponuje z kolei wprowadzenie w ustawie zapisu, że do zadań wojewody będzie należało zapewnienie powiatom i gminom szczegółowych map cyfrowych mających służyć ochronie ludności.

Do obu tych propozycji MSWiA odnosi się sceptycznie, wnioskując o ich odrzucenie ze względów finansowych. Taki wymóg w przypadku pierwszej propozycji – zdaniem ministerstwa – zmieniłby zasadniczo kwestie związane z finansowaniem zadań nałożonych przez ustawę. Resort dodaje, że istnieje realne niebezpieczeństwo, iż ze względów finansowych zapis pozostałby martwy. Konferencja uzgodnieniowa zapowiedziana jest na 21 grudnia br.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS