Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-13| GIS, Mapy, Imprezy

U kartografów o mapach złożonych, lecz zrozumiałych

Stworzenie interaktywnej i animowanej mapy dla takich zjawisk, jak topnienie lądolodów czy rozwój aglomeracji, to z technicznego punktu widzenia żaden problem. Jak jednak to zrobić, by odbiorca zrozumiał tak złożone procesy? To wyjaśniał dziś (13 grudnia) w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego dr Tomasz Opach.


U kartografów o mapach złożonych, lecz zrozumiałych  <br />
fot. folk.ntnu.no/opach
fot. folk.ntnu.no/opach

Wydarzenia ostatnich miesięcy, takie jak eksplozja wulkanu na Islandii czy wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, powodują wysyp interaktywnych map w internecie. Jak jednak zauważył dr Tomasz Opach, wiele z nich to proste animacje, które poza prezentacją samego zjawiska ani nie wyjaśniają jego przyczyn, ani nie mówią nic o jego skutkach. Tu pojawia się więc interesujący i wciąż słabo zbadany przez kartografów problem – jak w atrakcyjny i przystępny sposób objaśniać skomplikowane zjawiska na mapach?

Skoro temat jest złożony, to taka sama musi być i mapa. Warto więc – zdaniem dr. Opacha – by tego typu wizualizacja zawierała instrukcję obsługi. Nie mniej ważne jest także dostosowanie treści i formy opracowania do wiedzy i zdolności percepcyjnych odbiorcy. Najważniejszym elementem powinna być animowana mapa. Według dr. Opacha musi być ona możliwie jak najprostsza, gdyż jeśli będzie zawierać zbyt dużo treści, odbiorca będzie miał problemy z jej zrozumieniem. Poza animowaną mapą niezbędnym elementem tego typu prezentacji są także legenda oraz panel nawigacyjny pozwalający kontrolować upływ czasu i treść na ekranie.

Dużo rzadziej spotykane są statyczne mapy, wykresy i inne elementy, które w sposób bardziej szczegółowy objaśniają zjawisko przedstawiane na animacji. Przykładowo, jeśli chcemy pokazać wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, warto do takiej prezentacji dodać np. mapę ilustrującą złoża ropy w tym regionie czy przebieg prądów morskich. Dzięki temu odbiorca dowie się nie tylko, gdzie znajdowała się w danej chwili plama, lecz także dlaczego.

Praktyczną syntezą poglądów różnych naukowców dotyczących kartograficznej prezentacji złożonych zjawisk jest przedstawione na seminarium opracowanie dotyczące historii Puszczy Kampinoskiej (dostępne także on-line). Zdaniem dr. Opacha mimo coraz większej liczby narzędzi do tworzenia interaktywnych map jego wykonanie było sporym wyzwaniem. Było bowiem czaso- i pracochłonne, a także wymagało opanowania specjalistycznej wiedzy i rozstrzygnięcia wielu wciąż nierozwiązanych zagadnień metodycznych (dotyczących choćby percepcji cyfrowych map). Jak jednak zauważyli podczas dyskusji uczestnicy seminarium w Katedrze Kartografii UW, przykład ten pokazuje, że kartografowie – wbrew niektórym opiniom – mają jeszcze wiele interesujących problemów do zbadania.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS