wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-06| GIS, Firma, Ludzie

CAD + GIS = Bentley

Rozmowa z Richardem Zambunim, dyrektorem marketingu w dziale Geospatial korporacji Bentley Systems.


CAD + GIS = Bentley <br />
fot. Jerzy Królikowski
fot. Jerzy Królikowski

GEODETA: Z zeszłorocznego zestawienia Daratechu wynika, że Bentley, zaraz za Esri, jest najważniejszym graczem na światowym rynku GIS. Jaka jest przewaga waszych produktów nad aplikacjami głównego rywala?

RICHARD ZAMBUNI: Mam wielki respekt dla Esri i jego oprogramowania. Uważam, że robią świetną robotę, ale podchodzą do rynku geoprzestrzennego inaczej niż my. Moim zdaniem są ostatnim dostawcą oprogramowania stricte GIS-owego. Swoje produkty widzą przez pryzmat map, a my przez pryzmat infrastruktury. Naszym celem jest bowiem integrowanie różnych technologii, w tym GIS-u, by zarządzać jej cyklem życia. Jest to więc zupełnie inna inicjatywa. Choć mocno angażujemy się w rozwijanie oprogramowania geoprzestrzennego, to nie zamierzamy – jak Esri – skupiać się na rozwiązaniach czysto GIS-owych.

Gdzie dla Bentleya leży granica między pojęciami GIS i CAD?
Gdy pięć lat temu rozpoczynałem pracę w Bentley Systems, GIS i CAD traktowano jako odrębne byty. Teraz z naszej perspektywy trudno już mówić o granicach, dla nas obie te technologie stanowią pewne kontinuum i od kilku lat staramy się je łączyć. Taką samą taktykę realizuje zresztą Autodesk, rozwijając swój pakiet AutoCAD. Wydaje mi się jednak, że jeśli chodzi o zarządzanie infrastrukturą, to my wcielamy ją w życie dużo bardziej rygorystycznie.
Z naszego punktu widzenia nie można powiedzieć, że jedna technologia jest ważniejsza lub lepsza od drugiej.
Tylko wtedy, gdy je połączymy, zyskujemy bowiem oprogramowanie pozwalające na przeprowadzanie analiz geoprzestrzennych z inżynierską precyzją, a tego oczekują od nas klienci.

Czy Bentley obawia się wolnego oprogramowania?
Rynek aplikacji open source jest obecnie dość szeroki. Co więcej, jest nawet wspierany przez producentów komercyjnego oprogramowania, czego przykładem jest MapGuide Autodesku. W wolnym oprogramowaniu widzę więc ogromny potencjał i możliwości – ale dla studentów, uczelni, naukowców czy deweloperów. W przypadku wielkich korporacji możliwości jego wykorzystania są mocno ograniczone. Takie firmy chcą bowiem, byśmy to my brali na siebie ryzyko opracowania aplikacji. Oczekują, że gdy wykupią od nas aktualizację SELECTseries, to my będziemy zajmowali się rozwojem oprogramowania, a nie społeczności open source...

Cały wywiad w grudniowym wydaniu GEODETY

rozmawiał Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS