wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2010-12-01| GIS, Teledetekcja

Gotyk 3D w Toruniu

6 grudnia oficjalnie uruchomiony zostanie serwis internetowy prezentujący w trzech wymiarach katedrę świętych Janów w Toruniu. Projekt pozwala prześledzić kolejne fazy rozbudowy świątyni.


Gotyk 3D w Toruniu <br />
fot. KatedraWToruniu.pl
fot. KatedraWToruniu.pl

Na miejscu dzisiejszej, monumentalnej katedry św. Janów w Toruniu stał kiedyś mały kościółek parafialny. Jak wyglądał i jak się zmieniał w czasie po kolejnych rozbudowach i przebudowach – można zobaczyć dzięki trójwymiarowym wizualizacjom.

– Gotyk w 3D to odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których internet staje się głównym narzędziem edukacji i promocji turystycznej. Zrealizowana po raz pierwszy w historii trójwymiarowa rekonstrukcja kościoła pozwala nam lepiej zrozumieć dzieje świątyni. Zastosowane efektowne animacje wnoszą do prezentacji katedry nową jakość poznawczą, którą z pewnością docenią zarówno mieszkańcy Torunia, jak i odwiedzający miasto turyści – mówi kustosz i proboszcz toruńskiej katedry, ks. prałat Marek Rumiński, inicjator prezentacji katedry w technologii 3D.

Digitalizację poszczególnych obiektów, modelowanie 3D oraz skaning laserowy kościoła przeprowadziła firma Terramap.pl. Interaktywne wizualizacje zostały stworzone w Pracowni Zawartości Cyfrowej – Imaginelabs.pl. Dzięki rekonstrukcji zobaczymy między innymi, jak wyglądał skromny kościółek parafialny – budowla, która dała zaczątek dzisiejszej katedrze. Obejrzymy poszczególne etapy rozwoju architektury oraz trójwymiarowe modele Chrzcielnicy Kopernika oraz dzwonu Tuba Dei. Przyjrzymy się także z bliska przepięknym średniowiecznym malowidłom: Sądowi Ostatecznemu, wyobrażeniom Św. Jana Ewangelisty, Św. Jana Chrzciciela. Wszystkie elementy przedstawiane są w postaci dwu- i trójwymiarowych makiet interaktywnych, umożliwiających obejrzenie z bliska nawet najdrobniejszych detali. Za pomocą myszki lub elektronicznego joysticka makiety można obracać i oglądać obiekty z dowolnej strony. Szczególną atrakcją jest elektroniczny suwak, pozwalający dowolnie odkrywać ściany budowli i oglądać konstrukcję wnętrza. Serwis internetowy jest obecnie dostępny w trzech wersjach językowych (docelowo w pięciu).

Platforma internetowa to pierwszy etap projektu związanego z prezentacją katedry w trzech wymirach. Wiosną 2011 r. na wieży kościoła zostanie uruchomiona sala projekcyjna, w której wszyscy odwiedzający katedrę świętych Janów będą mogli obejrzeć trójwymiarową, stereoskopową prezentację historii kościoła.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawuje dr hab. Elżbieta Pilecka. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych parafii.

Źródło: PR.otwarty.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt