Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-29| Mapy, Edukacja, Instytucje

60 lat Katedry Kartografii UW

W 1950 roku na Uniwersytecie Warszawskim powstała Katedra Kartografii – pierwsza w kraju placówka dydaktyczna kształcąca geografów-kartografów. W sobotę, 27 listopada br., jej progi odwiedziła ponad setka absolwentów, by uroczyście świętować ten jubileusz.


60 lat Katedry Kartografii UW <br />
fot. Andrzej Macioch
fot. Andrzej Macioch

Jak szacuje prof. Jacek Pasławski, obecny kierownik katedry, w obchodach wzięła udział mniej więcej 1/4 studentów, którzy w ciągu sześciu dekad opuścili mury tej jednostki. Przeprowadzona wśród nich ankieta pokazuje, że ponad 95% absolwentów jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z podjętych studiów, a 70% pracuje w wyuczonym zawodzie.

Tegoroczne obchody minęły przede wszystkim pod znakiem wspomnień. Prof. Jacek Pasławski przypomniał sylwetki zmarłych w ostatnich latach pracowników i absolwentów katedry. Wśród nich byli m.in.: kierownik KK w latach 1980-97 prof. płk Wiktor Grygorenko, wieloletni wykładowca dr Gabriel Bonatowski oraz Henryk Górski, inicjator udziału Polski w konkursie kartograficznym dla dzieci im. Barbary Petchenik (organizowanym przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną).

Obchody były także okazją do obejrzenia ćwiczeń, posterów, map i prac magisterskich, jakie na przestrzeni 60 lat istnienia katedry wykonywali tam studenci. To pokazuje, jak przez ostatnie sześć dekad zmieniała się kartografia. Każdy mógł na własne oczy przekonać się, czym różni się to samo zadanie wykonane za pomocą kalki, papieru milimetrowego i rapidografu od wydruku z programu graficznego lub GIS-owego.

Jubileusz stał się również pretekstem do zaprezentowania aktualnej działalności katedry. Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, w ramach którego funkcjonuje KK, prof. Andrzej Lisowski chwalił jej pracowników m.in. za zainicjowanie obchodów Dnia GIS-u, który od trzech lat z powodzeniem popularyzuje tę technologię na całym Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Jacek Pasławski zwrócił z kolei uwagę na szeroki zakres tematów badawczych podejmowanych przez studentów i pracowników katedry. Jak redagować mapy tyflologiczne (dla niewidomych) czy schematy linii metra, jak automatycznie generalizować małoskalowe dane przestrzenne, po co nam mapy animowane i jak gęsto da się upchać treść na planie miasta – to tylko wąski zakres problemów poruszonych w ostatnich latach w pracach magisterskich i doktorskich.

Oprócz tego w Katedrze Kartografii UW realizowane są dwa duże projekty. Krok po kroku – najczęściej w postaci prac magisterskich – powstają kolejne plansze do „Atlasu województwa mazowieckiego". Dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tempa nabrał ponadto projekt opracowania internetowego „Atlasu metod kartograficznych prezentacji". Ma on być interaktywnym przewodnikiem objaśniającym zasady prezentacji przestrzennych danych tematycznych przeznaczonym m.in. dla coraz szerszego grona kartografów-amatorów. O efektach realizacji obu tych przedsięwzięć z pewnością w najbliższych latach będziemy słyszeć jeszcze nieraz.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS