wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-19| GIS

Listopadowe nowości w OGC

Open Geospatial Consortium (OGC) opublikowało zaktualizowane specyfikacje standardów SLD, OLS i WMC, a także rozpoczęło prace nad rozwiązaniem PubSub – czymś na kształt geoprzestrzennego newslettera.


Listopadowe nowości w OGC

SLD (Styled Layer Descriptor) opisuje style wyświetlania danych przestrzennych. OLS, zwane także OpenLS (Open Location Services Interface Standard), ułatwia z kolei tworzenie zunifikowanych usług lokalizacyjnych. Standard WMC (Web Map Context) definiuje natomiast sposób wyświetlania warstw z usługi WMS. Od tego tygodnia specyfikacje techniczne tych rozwiązań dostępne są w wersjach 1.1.1 (SLD), 1.2.1 (OLS) oraz 1.1.2 (WMC).

Oprócz tego pod koniec ubiegłego tygodnia OGC zawiązało grupę, której celem będzie opracowanie standardu usługi przestrzennej Publish/Subscribe (PubSub). Będzie ona definiowała sposoby informowania o zmianach w zbiorach danych przestrzennych – np. o opublikowaniu nowej wersji danych czy zarejestrowaniu przez dany sensor wartości przekraczającej określony próg. Rozwiązanie to ma bazować na istniejących już standardach informatycznych – np. OASIS Web Services Notification (WS-N) czy ATOM. Zdaniem przedstawicieli konsorcjum PubSub będzie szczególnie przydatny m.in. w systemach monitoringu czy w zarządzaniu kryzysowym.

Źródło: OGC, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS