Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-15| GIS, Mapy, Edukacja

Na UW o biznesie na mapach w sieci

Jak opracować interaktywną mapę, by jednocześnie spełniała zasady redakcji kartograficznej i powstała szybko oraz z zyskiem? Na to pytanie odpowiadał dziś (15 listopada) w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego Dominik Mikiewicz reprezentujący grupę Cartoninjas.


Na UW o biznesie na mapach w sieci <br />
fot. Cartoninjas.net
fot. Cartoninjas.net

Tematem pierwszego w tym roku akademickim zebrania otwartego było przygotowywanie map internetowych. Z racji lokalizacji seminarium najwięcej miejsca poświęcono – rzecz jasna – zagadnieniom czysto kartograficznym. Zdaniem Dominika Mikiewicza (fot. poniżej) sprostanie rygorystycznym wymogom redakcji map przy krótkich terminach realizacji zlecenia wcale nie jest łatwe.

Najlepszymi przykładami jest opracowanie cieniowania o zmiennej iluminacji (lepiej eksponującego rzeźbę terenu) czy tzw. cieniowanie rzek (tj. pogrubianie cieków od źródła do ujścia). Jak jednak przekonywał, rozwiązanie tego typu problemów niemal zawsze można znaleźć w dostępnych aplikacjach GIS-owych. Choć efekt ich wykorzystania często budzi wśród kartografów niesmak, to – zdaniem prelegenta – od automatyzacji przy tworzeniu map nie ma już ucieczki.

Z zasad redakcji kartograficznej temat zebrania szybko zszedł jednak na kwestie biznesowe. Dominik Mikiewicz już od kilku lat zajmuje się opracowywaniem komercyjnych map internetowych, mógł więc przybliżyć uczestnikom spotkania największe wyzwania w tym biznesie. Pierwsze z nich to ograniczenia czasowe i budżetowe. Jak sobie z nimi poradzić? Coraz popularniejszą metodą – szczególnie w Europie – jest korzystanie z otwartych zasobów OpenStreetMap. Dzięki nim za darmo zyskujemy dostęp do danych przestrzennych aktualizowanych przez ponad ćwierć miliona internautów. Przydatnym narzędziem jest także CloudMade Editor, który na bazie OSM umożliwia szybkie i łatwe tworzenie niemal dowolnych wizualizacji kartograficznych.

Coraz istotniejszym wyzwaniem staje się również zapanowanie nad nowymi technologiami. Jeśli chcemy zarobić na mapach, sama znajomość metodyki kartograficznej na nic nam już się zda. Niezbędna jest bowiem biegła obsługa aplikacji bazodanowych, desktopowych i serwerowych, jak również opanowanie różnych języków programowania. Dominik Mikiewicz przyznał, że w dzisiejszych czasach jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć wszystkich tych zagadnień. By sprostać konkurencji, potrzebny jest więc zgrany zespół, gdzie każdy skupia się na wąskiej dziedzinie, w której jest najlepszy. Tu jednak rodzi się poważne wyzwanie – jak kształcić adeptów kartografii, by byli gotowi wejść na tak wymagający rynek. Niestety, z tą kwestią wykładowcy i studenci muszą na razie radzić sobie sami.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS