|2010-11-05|
GIS, Teledetekcja
W Geoinformatica Polonica o obrazach ASTER
W dziesiątym numerze periodyku „Geoinformatica Polonica”, wydawanego przez Polską Akademię Umiejętności, znalazły się m.in. dwa artykuły poświęcone obrazom satelitarnym z sensora ASTER.
Małgorzata Błaszczyk ze śląskiego WODGiK-u przeanalizowała na przykładzie Svalbardu, czy dane te nadają się do monitorowania lodowców. Z kolei Jan Piekarczyk, Sławomir Królewicz oraz Cezary Kaźmierowski z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza sprawdzili czy można za ich pomocą zmierzyć żyzność gleb.
Joanna Bac-Bronowicz (UP we Wrocławiu) przekonuje z kolei w swoim artykule, by tworząc dane w systemach GIS, pamiętać o określaniu ich dokładności i jakości, co pozwala ich dalszym użytkownikom ocenić ich przydatność do danego celu. Zagadnienie to omawia na przykładzie danych punktowych.
Potencjał coraz popularniejszego lotniczego skaningu laserowego analizują natomiast Piotr Wężyk i Adam Sieczka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ich zdaniem technologia ta doskonale nadaje się m.in. do określania zwarcia koron drzew, co udowadniają na przykładzie nadleśnictwa Chojna.
Poza tym w „Geoinformatica Polonica" można przeczytać także o tłumieniu fal wielokrotnych, analizie dokładności danych geograficznych na mapach oraz tworzeniu GIS-u dla wód przybrzeżnych.
JK
|