Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-30| Sprzęt, Firma

Wiercą z Leiką pod Alpami

15 października br. Szwajcarzy zakończyli wiercenie najdłuższego tunelu świata. 57 km tej podziemnej linii kolejowej budowane jest m.in. przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowych Leica Geosystems.


Wiercą z Leiką pod Alpami

Za obsługę geodezyjną tego przedsięwzięcia odpowiada konsorcjum Vermessungsingenieure Gotthard-Basistunnel (VI-GBT). Jego zadaniem było m.in. precyzyjne kontrolowanie pozycji maszyny drążącej (TBM) o pieszczotliwym imieniu „Sisi". Dzięki wykorzystaniu tachimetrów, niwelatorów kodowych oraz pionów optycznych Leiki, na całej długości tunelu geodeci mierzyli tę wartość z dokładnością 5 cm w pionie i 10 cm w poziomie.

Jak wspomina Reinhard Deicke z VI-GBT, sprzęt Leiki często pracował 24 godziny na dobę w temperaturze ponad 35 st. C i przy bardzo wysokim zapyleniu. Mimo tak niekorzystnych warunków żadne z tych szwajcarskich urządzeń się nie popsuło.

Co ciekawe, przy budowie tunelu wykorzystano także odbiorniki GPS, i to aż 28 sztuk jednocześnie. Urządzenia te były niezbędne do skontrolowania dokładności osnowy. Istniało bowiem podejrzenie, że w ciągu 10 lat prowadzenia wierceń wskutek aktywności sejsmicznej Alp mogła się ona wyraźnie pogorszyć. Pomiary prowadzone przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologiczny (ETH Zürich) wykluczyły jednak taką ewentualność.

Podczas budowy prowadzony jest także monitoring strukturalny zbiorników retencyjnych, pod którymi przebiega tunel. Do tego celu Szwajcarzy wykorzystują tachimetry Leiki, a także oprogramowanie GeoMoS. Systems ten działa nieprzerwanie od 2000 roku.

Źródło: Leica Geosystems


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS