wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-20| Geodezja, Prawo

NIK: nabór urzędników z naruszeniem procedur

Trzy czwarte skontrolowanych samorządów źle przeprowadza nabory urzędników, w tym geodetów. Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że większość robi to celowo – świadomie majstruje przy procedurach konkursowych i manipuluje wynikami – tak, by stanowiska dostawali „sami swoi”.


NIK: nabór urzędników z naruszeniem procedur

NIK we właśnie opublikowanej informacji pokontrolnej ujawniła uchybienia lub nieprawidłowości w przeprowadzaniu naboru na stanowiska urzędnicze w 34 urzędach spośród 45 skontrolowanych. Najsurowiej – negatywnie – oceniono 4 jednostki (Urząd Miejski w Gnieźnie i w Nysie, Urząd Gminy Lipnica, Starostwo Powiatowe w Namysłowie), w których naruszenie procedur miało wpływ na wyniki naborów. Kontrolerzy wykryli wiele przypadków naruszania procedur: od prostych uchybień formalnych aż po znaczące nieprawidłowości, które wprost wskazywały na manipulowanie naborem.

Sposób prowadzenia naborów na stanowiska urzędnicze sprawdzono w jednostkach samorządu terytorialnego w 2009 r. Kontrolę prowadzono w okresie od 28 września 2009 r. do 1 kwietnia 2010 r. w jednostkach samorządu terytorialnego (15 starostwach powiatowych oraz 30 urzędach gmin) zlokalizowanych na terenie ośmiu województw (dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego). Jednostki do kontroli wybrano, kierując się przede wszystkim największą liczbą nowo zatrudnionych urzędników (w tym celu zasięgano informacji w urzędach, a także wykorzystano informacje o naborach na stanowiska urzędnicze publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego).

Niestety, nie zabrakło również przypadków z geodezyjnego podwórka. W jednym z nich całkowicie odstąpiono od niektórych wymogów postawionych kandydatom w ogłoszeniu o naborze, w drugim nastąpiło opóźnienie w obsadzaniu stanowisk:
1) W naborze na stanowisko podinspektora w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami w Urzędzie Miejskim w Nysie wymagano od kandydata m.in. wykształcenia wyższego o profilu geodezja, administracja publiczna w Polsce i UE. Natomiast spośród trójki kandydatów, którzy przystąpili do naboru, komisja rekrutacyjna wybrała ofertę osoby, która legitymowała się wykształceniem wyższym magisterskim o kierunku pedagogika. Na taki wybór mógł wpłynąć fakt, że osoba ta bezpośrednio przed ogłoszeniem naboru pracowała przez 14 miesięcy w ww. wydziale na podstawie sześciu umów zleceń.
2) Starosta siemiatycki zamiast wszcząć procedurę naboru powierzył pełnienie obowiązków zastępcy geodety powiatowego jednemu z pracowników starostwa. Podkreślić należy, że przez trzy i pół roku był wakat na tym stanowisku.

Informacja o wynikach kontroli

Źródło: NIK, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
j.w. Popieram kolegę z dołu. czasem (ale nie zawsze) najlepiej jest zatrudnić kogoś od siebie, bo juz sie go dobrze zna!!! i wie się jak pracuje, jaką posiada wiedze. tym nie mniej konkurs powinien być przeprowadzony zgodnie z prawem
odpowiedz zgłoś
a najbardziej sprawiedliwie... a najbardziej sprawiediwie byłoby, gdybym to ja wygrał ten konkurs... A może ten, co to najlepiej napisał klasówkę? A może jednak ten, który najładniej potrafił sie wypowiadac? Czy może ten, który jest zdecydowany i ma wszechstronną wiedzę? Kogo by tu wybrac? Chyba jednak najlepiej tego, kto sprawdził mi się już w robocie na innym stanowisku... Ten to mnie już przynajmniej nie zaskoczy "na minus", a i tak po prawdzie, to wcale nie jest najgorszy...
odpowiedz zgłoś
zycie oby to tylko w nysie.. w opolu ostatnio tak samo bylo na 5 osob ubiegajacych sie o stanowisko wygrala sekretarka, ktora pracowala w tymze urzedzie, sprawiedliwosc? miejmy nadzieje ze chociaz tam na gorze istnieje i wszyscy zostana rozliczeni ;p
odpowiedz zgłoś
Żadna nowość Niestety, raport NIK nie jest żadną nowością a jedynie potwierdzeniem obserwacji chyba każdego geodety, który ubiegał się o stanowisko urzędnicze...
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS