|2010-10-19|
Firma, Software, Instytucje, Imprezy, Kataster
Pracują nawet na trzy zmiany, żeby nadrobić opóźnienie
W ramach tzw. projektu pomorskiego do końca III kwartału przetworzono ponad 369 tys. dokumentów oraz 4 tys. map, a także dostarczono sprzęt komputerowy. Trwają prace nad dostawą i wdrożeniem oprogramowania w 17 ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
18 października w Przejazdowie k. Gdańska odbyło się drugie z trzech zaplanowanych seminariów podsumowujących postępy projektu pomorskiego, w którym uczestniczy 16 powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz jeden wojewódzki. Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest informatyzacja państwowego zasobu oraz stworzenie mechanizmów do zarządzania zasobem i jego udostępniania przez internet.
Realizacja projektu zaczęła się w marcu 2009 r., a zakończenie zaplanowano na 30 kwietnia 2011 r. Całkowity koszt wyniesie ponad 7,6 mln złotych, z czego 81% stanowi dotacja (wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego). Projektem zarządza konsorcjum OPGK Gdańsk, OPGK Elbląg i gdański oddział TNOiK. Przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej wykonuje spółka BMT ARGOSS z Gdańska, natomiast dostawy sprzętu, oprogramowania i szkoleń realizuje ta sama firma wspólnie z Geofoto Scandinavia z Norwegii.
Jak podkreślił wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski (fot. powyżej), początkowe trudności z wyłonieniem wykonawców zostały wreszcie pokonane, choć procedury przetargowe trwały 10 miesięcy zamiast zakładanych trzech. Czas realizacji projektu uległ przez to skróceniu. Mimo to wykonawcy zdołali dostarczyć już cały sprzęt, pierwszą wersję oprogramowania oraz przetworzyć 1/3 dokumentacji (praca prowadzona jest na trzy zmiany). Jest więc szansa na zakończenie tego przedsięwzięcia w terminie.
Obecnie trwa dostawa i wdrożenie oprogramowania. W każdym ODGiK-u będzie funkcjonowała relacyjna baza danych, znajdzie się repozytorium dokumentów, powstanie portal internetowy do udostępniania i pobierania danych oraz do elektronicznego zgłaszania robót geodezyjnych. Sprzęt komputerowy dostarczono do ośrodków w lipcu i sierpniu, natomiast w październiku zakończy się instalowanie łączy internetowych. Z miliona dokumentów, które trzeba zeskanować do tej pory przetworzono już 369 tys. (formatu A3, A4 i A5) oraz ponad 4 tys. map (formatu A0, A1 i A2). Od listopada do marca prowadzone będą natomiast szkolenia użytkowników systemu. Obejmą one nie tylko pracowników administracji, ale również firm geodezyjnych.
W seminarium podsumowującym kolejny etap projektu PL-0440 „Informatyzacja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz opracowanie systemu organizacji, zarządzania i udostępniania przez internet” uczestniczyło ponad 70 osób, w tym wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, geodeta województwa pomorskiego Krystian Kaczmarek, wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Roman Nowak oraz starostowie, geodeci powiatowi i przedstawiciele firm realizujących projekt. Patronem medialnym projektu jest redakcja GEODETY i Geoforum.pl.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|