Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-10-12| Mapy, Edukacja

Plan folwarku Żelazowa Wola z 1872 r. na Chopinianie

Mapy, fotografie, akta urzędowe, wycinki prasowe, plakaty i afisze dotyczące Fryderyka Chopina pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz jego oddziałów zamiejscowych można oglądać na wystawie internetowej dostępnej na stronie www.warszawa.ap.gov.pl/chopiniana.html. Została ona przygotowana z okazji 200. rocznicy urodzin genialnego pianisty i kompozytora.


Plan folwarku Żelazowa Wola z 1872 r. na Chopinianie

Poza prezentacją materiałów archiwalnych dotyczących bezpośrednio osoby i życia Fryderyka Chopina (1810-49), celem wystawy jest pokazanie różnych form kultywowania pamięci o nim i jego artystycznym dorobku. Wystawa składa się z sześciu działów tematycznych i prezentuje ponad 120 dokumentów: fotografii, akt urzędowych, map, wycinków prasowych, plakatów i afiszy. Pierwszy blok wystawy dotyczy miejsca urodzenia Fryderyka Chopina – Żelazowej Woli. Otwiera go najstarszy zachowany plan folwarku z 1872 r. sporządzony przez geometrę Franciszka Orłowskiego. Znajdziemy tu również na mapie Kwatermistrzostwa Wojsk Polskich obejmującej Dobra ziemskie Żelazowa Wola wyd. przez gen. Richtera w 1843 r. w skali 1:126 000. Drugą część niemal w całości wypełniają widoki Warszawy przedstawiające miejsca związane z młodzieńczym okresem życia kompozytora. Osobne miejsce poświęcono pomnikom Chopina, znajdziemy tam np. dokumenty związane z powstaniem w 1894 r. pierwszego na ziemiach polskich pomnika Chopina w Żelazowej Woli. Kolejne części wystawy dotyczą: działalność instytucji i stowarzyszeń zajmujących się w przeszłości upamiętnianiem życia i twórczości Chopina, organizacji konkursów, festiwali i koncertów. Ostatni blok tematyczny poświęcony jest rocznicom i obchodom chopinowskim w Polsce.
W opisach poszczególnych obiektów zawarto ich tytuł i miejsce przechowywania. Niektóre zostały opatrzone cytatem z odręcznie sporządzonego dokumentu, wzbogacone fragmentem utliterackiego lub opracowania. Znaczna część prezentowanych materiałów jest nieznana i pokazywana po raz pierwszy, wszystkie zaś mają wartość źródła historycznego – są zabytkami kultury materialnej i stanowią świadectwo pamięci o naszym największym twórcy muzycznym.

Powyżej: Folwark Żelazowa Wola na planie z 1872 r., sporządzonym w skali 1:5000 przez geometrę Franciszka Orłowskiego (odrys planu pomiarowego z 1879 r. wykonanego przez H. Maklanowicza); APW/OG, Hipoteka w Sochaczewie, sygn. 431, k. 83

Źródło: APW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama