wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-08-18| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Instytucje, Imprezy, Kataster

Ortofotomapa zniszczonej Warszawy dostępna w internecie


Biuro Geodezji i Katastru uruchomiło serwis internetowy, w którym można zobaczyć Warszawę sprzed 60 lat. Podstawową warstwę informacyjną serwisu stanowi ortofotomapa zniszczonej Warszawy z terenowym pikselem 0,15 m. Opracowano ją na bazie zdjęć lotniczych wykonanych w czerwcu 1945 roku przez wojsko radzieckie. Zdjęcia udostępnione zostały dzięki uprzejmości Zarządu Geografii Wojskowej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Zdjęcia wykonane zostały czterema różnymi kamerami, w kilku nalotach. Do opracowania ortofotomapy użyto 668 zdjęć lotniczych w skali około 1:8000. Obejmują one obszar miasta w granicach administracyjnych z 1939 roku wraz z obrzeżami. W sumie około 200 km2. Ortofotomapę wykonało Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne.
W serwisie dostępna jest również aktualna ortofotomapa Warszawy. Mapy opracowane zostały w tym samym układzie współrzędnych, dzięki czemu można bez problemu porównywać wygląd tych samych miejsc. Funkcja „wyszukiwanie ulic” ma na celu ułatwienie nawigacji po mapie. Obecnie w serwisie prezentowane są tylko ulice współczesnej Warszawy, trwają prace nad stworzeniem warstwy informacyjnej zawierającej ulice Warszawy z okresu wojny.

Serwis dostępny jest na stronie internetowej http://mapa.warszawa.um.gov.pl

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Geodezji i Katastru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Bolesne... Smutne... Niestety prawdziwe... Proponuję wysłać link do Eriki Steinbach tak w ramach uzupełnienia treści jej wystaw dotyczących rzekomych wypędzień. Swoją drogą Warszawa znowu górą! Piękny serwis dający możliwość porównania ówczesnych pozostałości po Paryżu Wschodu z tym co zostawili po sobie ruscy... vide okolice PKiN!
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS