Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-09-23| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

GLONASS poleci z Plesiecka

W czasie spotkania Civil GPS Service Interface Committee w Portland w stanie Oregon, dyrektor centrum badań nad budową maszyn rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Siergiej Rewniwycz przedstawił nowe informacje o obecnym stanie i przyszłości systemu nawigacji GLONASS.


GLONASS poleci z Plesiecka

Obecna konstelacja posiada dwa satelity rezerwowe – GLONASS 714 i 726, jednak żaden z nich nie jest w stanie wrócić do pełnej aktywności, mogą być one jedynie wykorzystane do celów ćwiczeniowych – przyznał Rewniwycz.

Dyrektor centrum badań ogłosił, że pojawią się dwie wersje nowych satelitów GLONASS K: K1 i K2. Jeden z modeli K1 wystartuje w grudniu tego roku z kosmodromu Plesieck i będzie to pierwszy satelita GLONASS wystrzelony z innego kosmodromu niż Bajkonur. Satelity generacji K2 wystartują od 2013 roku.

Zmodernizowane satelity K, czyli modele KM, które mają być wystrzelone w 2015 r., są w fazie testowej. Będą one mogły transmitować sygnał na tej samej częstotliwości co GPS L5 (czyli 1176,45 MHz).

Rewniwycz mówił także o rozwoju rosyjskiego systemu wspomagania satelitarnego SBAS. Trzy satelity Łucz, które wystartują do 2013 roku, obejmą swoim zasięgiem znaczne obszary Ziemi. Ponadto powstanie osiem nowych naziemnych stacji monitorujących w Rosji oraz pięć poza: na Kubie, w Brazylii, w Wietnamie, w Australii i na Antarktyce.

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS