Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-09-13| Prawo, Instytucje

KE rozpoczyna konsultacje ws. danych z sektora publicznego

Do 30 listopada br. potrwają konsultacje dotyczące unijnej dyrektywy o wtórnym wykorzystaniu informacji pochodzących z sektora publicznego, czyli np. map, danych meteorologicznych, prawnych, finansowych czy ekonomicznych, które mogą być ponownie wykorzystane w takich produktach, jak nawigacje samochodowe czy aplikacje dla smartfonów


KE rozpoczyna konsultacje ws. danych z sektora publicznego

Według danych z 2006 r. wtórnie wykorzystane (nieodpłatnie lub odpłatne) dane publiczne generują na rynku UE obroty rzędu 27 mld euro rocznie. Zebrane w ramach konsultacji opinie zostaną wykorzystane w pracach nad dyrektywą w sprawie informacji sektora publicznego, która ma być uchwalona w ramach strategii tzw. agendy cyfrowej. Komisja Europejska podkreśliła w niej, że rządy mogą przyczyniać się do rozwoju rynków poprzez udostępnienie informacji pochodzących z sektora publicznego na przejrzystych, skutecznych i niedyskryminacyjnych warunkach. Jest to ważne źródło potencjalnego rozwoju nowatorskich usług internetowych.

– Lepsze i częstsze wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego może znacząco przyczynić się do powstawania nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy oraz zapewnić klientom większy wybór i lepszą relację jakości do ceny – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za agendę cyfrową Neelie Kroes. – Wartość rynku aplikacji dla urządzeń mobilnych, które częściowo oparte są na danych pochodzących z sektora publicznego, może do 2013 r. wzrosnąć do 15 mld EUR. Znaczna część takich danych jest jednak w Europie wykorzystana w stopniu niewystarczającym lub wręcz nie jest wykorzystywana wcale. Nie możemy zaprzepaścić tej szansy. Musimy zastanowić się, czy i jak należy zmienić unijne przepisy w sprawie wtórnego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego, aby w pełni wykorzystać tkwiący w nich potencjał ekonomiczny – dodała Kroes.

Konsultacje prowadzone są za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Ich przedmiotem są m.in. kwestie pobierania opłat za dane, licencji, formatów ich publikowania czy definicji zawartych w dyrektywie.

Unijna dyrektywa w sprawie wtórnego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego została przyjęta w dniu 17 listopada 2003 r. Pomimo wielu pozytywnych efektów jej uchwalenia akt ten nie rozwiązał kilku problemów, np. dyskryminacji potencjalnych użytkowników, wygórowanych opłat za wtórne wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego oraz skomplikowanych rozwiązań w zakresie udzielania licencji. W związku z tym KE postanowiła uchwalić nową dyrektywę, najpóźniej do 2012 r.

Źródło: Komisja Europejska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS