|2010-09-13|
Prawo, Instytucje
KE rozpoczyna konsultacje ws. danych z sektora publicznego
Do 30 listopada br. potrwają konsultacje dotyczące unijnej dyrektywy o wtórnym wykorzystaniu informacji pochodzących z sektora publicznego, czyli np. map, danych meteorologicznych, prawnych, finansowych czy ekonomicznych, które mogą być ponownie wykorzystane w takich produktach, jak nawigacje samochodowe czy aplikacje dla smartfonów
Według danych z 2006 r. wtórnie wykorzystane (nieodpłatnie lub odpłatne) dane publiczne generują na rynku UE obroty rzędu 27 mld euro rocznie. Zebrane w ramach konsultacji opinie zostaną wykorzystane w pracach nad dyrektywą w sprawie informacji sektora publicznego, która ma być uchwalona w ramach strategii tzw. agendy cyfrowej. Komisja Europejska podkreśliła w niej, że rządy mogą przyczyniać się do rozwoju rynków poprzez udostępnienie informacji pochodzących z sektora publicznego na przejrzystych, skutecznych i niedyskryminacyjnych warunkach. Jest to ważne źródło potencjalnego rozwoju nowatorskich usług internetowych.
– Lepsze i częstsze wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego może znacząco przyczynić się do powstawania nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy oraz zapewnić klientom większy wybór i lepszą relację jakości do ceny – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za agendę cyfrową Neelie Kroes. – Wartość rynku aplikacji dla urządzeń mobilnych, które częściowo oparte są na danych pochodzących z sektora publicznego, może do 2013 r. wzrosnąć do 15 mld EUR. Znaczna część takich danych jest jednak w Europie wykorzystana w stopniu niewystarczającym lub wręcz nie jest wykorzystywana wcale. Nie możemy zaprzepaścić tej szansy. Musimy zastanowić się, czy i jak należy zmienić unijne przepisy w sprawie wtórnego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego, aby w pełni wykorzystać tkwiący w nich potencjał ekonomiczny – dodała Kroes.
Konsultacje prowadzone są za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Ich przedmiotem są m.in. kwestie pobierania opłat za dane, licencji, formatów ich publikowania czy definicji zawartych w dyrektywie.
Unijna dyrektywa w sprawie wtórnego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego została przyjęta w dniu 17 listopada 2003 r. Pomimo wielu pozytywnych efektów jej uchwalenia akt ten nie rozwiązał kilku problemów, np. dyskryminacji potencjalnych użytkowników, wygórowanych opłat za wtórne wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego oraz skomplikowanych rozwiązań w zakresie udzielania licencji. W związku z tym KE postanowiła uchwalić nową dyrektywę, najpóźniej do 2012 r.
Źródło: Komisja Europejska
|