Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-09-08| Mapy, Ludzie

Książka o pruskiej kartografii ziem polskich

Na rynku księgarskim ukazała się wyczerpująca i bogato ilustrowana publikacja prof. Andrzeja Koniasa podsumowująca 200-letni dorobek pruskiej kartografii topograficznej.


Książka o pruskiej kartografii ziem polskich

232-stronicową książkę zatytułowaną „Kartografia topograficzna państwa i zaboru pruskiego od II połowy XVIII wieku do połowy XX wieku" opublikowało Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest ona syntezą wieloletnich badań naukowych autora, w trakcie których przeanalizował on zbiory kartograficzne bibliotek w Berlinie, Norymberdze oraz Monachium.

W pracy przedstawiono stan kartografii topograficznej ziem polskich, które w analizowanym okresie tworzyły składowe części państwa pruskiego (Śląsk, Pomorze Zachodnie, Prusy Książęce) lub były ziemiami zabranymi Polsce w I rozbiorze (Prusy Zachodnie, Warmia, Okręg Nadnotecki), jak również drugim (Prusy Południowe) i trzecim (Nowy Śląsk, Prusy Nowowschodnie).

Szczególną uwagą objęto wojskową kartografię topograficzną i jej efekty w postaci oryginalnych rękopiśmiennych zdjęć topograficznych ziem polskich, które są przechowywane w zbiorach Oddziału Kartograficznego Państwowej Biblioteki w Berlinie (Die Kartenabteilung der Staatsbibliothek zu Berlin – Preussischer Kulturbesitz).

Publikacja prof. Koniasa oprócz wyczerpujących opisów zawiera także kilkadziesiąt reprodukcji map (również barwnych), szkiców oraz dokumentów. Część z ilustracji załączono w formie rozkładówek. Poza tym w książce można znaleźć objaśnienia skrótów, jednostek miar oraz sygnatur stosowanych na analizowanych mapach, a także notki biograficzne poświęcone najbardziej znanym pruskim kartografom wojskowym.

Prof. Andrzej Konias ukończył geografię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie specjalizował się w dziedzinie kartografii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopnień doktora otrzymał w roku 1987, a habilitację w 2002 r. Od 2003 roku pracuje w Instytucie Geografii Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie od 6 lat pełni funkcję kierownika Zakładu Kartografii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS