|2010-08-30|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Starosta zdecyduje, kto sklasyfikuje grunty
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku z wejściem w życie 10 lipca ubiegłego roku ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (DzU z 2009 r. nr 98, poz. 817) zmianie uległy upoważnienia zawarte w artykule 26 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Artykuł ten brzmi obecnie: „Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia: 1) urzędową tabelę klas gruntów, 2) sposób i tryb przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów – mając na celu wykonanie prawidłowego podziału gleb na klasy bonitacyjne ze względu na ich jakość produkcyjną, ustaloną na podstawie cech genetycznych gleb, oraz zapewnienie prawidłowego poziomu merytorycznego wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów”.
Tym samym ustawodawca zrezygnował z upoważnienia kogokolwiek do określenia: • rodzajów gruntów wyłączonych z klasyfikacji, • warunków, jakim powinny odpowiadać podmioty wykonujące tę klasyfikację oraz • niezbędnych kwalifikacji zawodowych osób wykonujących klasyfikację.
W związku z tym, jak podaje MRiRW, nie ma obecnie podstaw prawnych do prowadzenia przez wojewodów na dotychczasowych zasadach zarówno listy osób upoważnionych do wykonywania projektów gleboznawczej klasyfikacji gruntów, jak i listy osób pełniących funkcje inspektora ds. klasyfikacji w danym województwie. Zgodnie z art. 22 Pgik to starosta decyduje obecnie komu powierzyć wykonanie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Jak informuje MRiRW, mogą to być zarówno pracownicy starostwa powiatowego, osoby z zewnątrz, jak i podmioty gospodarcze. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by były nimi osoby znajdujące się na dotychczasowych listach klasyfikatorów i inspektorów.
JP
|