wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-08-30| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Starosta zdecyduje, kto sklasyfikuje grunty

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku z wejściem w życie 10 lipca ubiegłego roku ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (DzU z 2009 r. nr 98, poz. 817) zmianie uległy upoważnienia zawarte w artykule 26 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Starosta zdecyduje, kto sklasyfikuje grunty

Artykuł ten brzmi obecnie:
„Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:
1) urzędową tabelę klas gruntów,
2) sposób i tryb przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów
– mając na celu wykonanie prawidłowego podziału gleb na klasy bonitacyjne ze względu na ich jakość produkcyjną, ustaloną na podstawie cech genetycznych gleb, oraz zapewnienie prawidłowego poziomu merytorycznego wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów”.

Tym samym ustawodawca zrezygnował z upoważnienia kogokolwiek do określenia: • rodzajów gruntów wyłączonych z klasyfikacji, • warunków, jakim powinny odpowiadać podmioty wykonujące tę klasyfikację oraz • niezbędnych kwalifikacji zawodowych osób wykonujących klasyfikację.

W związku z tym, jak podaje MRiRW, nie ma obecnie podstaw prawnych do prowadzenia przez wojewodów na dotychczasowych zasadach zarówno listy osób upoważnionych do wykonywania projektów gleboznawczej klasyfikacji gruntów, jak i listy osób pełniących funkcje inspektora ds. klasyfikacji w danym województwie.
Zgodnie z art. 22 Pgik to starosta decyduje obecnie komu powierzyć wykonanie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Jak informuje MRiRW, mogą to być zarówno pracownicy starostwa powiatowego, osoby z zewnątrz, jak i podmioty gospodarcze. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by były nimi osoby znajdujące się na dotychczasowych listach klasyfikatorów i inspektorów.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
klasyfikacja a co z klasyfikatorami, którzy mają 10 lat do emerytury a nie są geodetami
odpowiedz zgłoś
MINITERSTWO a sposób i tryb przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów to nie jest to samo co upoważnienia do określenia: ? rodzajów gruntów wyłączonych z klasyfikacji, ? warunków, jakim powinny odpowiadać podmioty wykonujące tę klasyfikację oraz ? niezbędnych kwalifikacji zawodowych osób wykonujących klasyfikację? Ministerstwo niech lepiej wyda zapowiadaną od dzisięcioleci ustawę o klasyfikacji, a nie traci czas na nikomu niepotrzebne interpretacje i tylko interpretacje.
odpowiedz zgłoś
w sumie to może i nie jest potrzebna do niczego, bo w Polsce jest tak od dawna że rolnik ma pole a nim rośnie mu już las ale w dalszym ciągu jest to pole przynajmniej na papierze :))), jak by nie patrzeć to przy odpowiednim uwarunkowaniu prawnym wystarczą zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, w KW oraz w mającym powstać/tworzonym w bólach :) katastru to i po co bawić się w klasyfikację, a podatki można i tak naliczać wg zapisów ww co w projekcie na papierze ładnie wygląda i ma ręce i nogi bo będzie się płacić % od faktycznej wartości gruntu a co z tego wyjdzie to się jeszcze okaże :) czyli jak zwykle ;)
odpowiedz zgłoś
klasyfikacja A czy potrzebna jest klasyfikacja?
odpowiedz zgłoś
a czy potrzebne są jeszcze kwalifikacje tych osób czy też to już też nie ma znaczenia i może czynności klasyfikacyjne wykonywać np. informatyk u Pana Starosty albo też sekretarka.
odpowiedz zgłoś
5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS