Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-08-23| GNSS

Zegar generacji IIF zawiódł oczekiwania

Rubidowy zegar atomowy zainstalowany na satelicie SVN-62 generacji IIF sprawdza się gorzej, niż oczekiwali jego konstruktorzy – takie są wstępne wnioski z badań United States Naval Research Laboratory (NRL).


Zegar generacji IIF zawiódł oczekiwania

Specjaliści z NRL wykazali, że anomalie w pracy zegara występują w okresie 6 i 12 godzin, co oznacza, że są skorelowane z obecnością aparatu poza cieniem Ziemi. Konkretne przyczyny techniczne tego zjawiska nie są jednak na razie znane.

Dokładność zegara w SVN62 badana w okresie krótszym niż 1 tys. sekund jest lepsza niż w przypadku jakiegokolwiek innego satelity GPS. Podczas dłuższych okresów zegar wypadł jednak porównywalnie do tych ze starszej generacji IIR-M. Testy naziemne wykazywały natomiast, że wyniki powinny być wyraźnie lepsze.

Zegary atomowe w systemie GPS są wykorzystywane do kontroli emisji sygnałów nawigacyjnych. Jakość ich funkcjonowania przekłada się bezpośrednio na dokładność wyznaczania pozycji odbiornika. NRL nie oszacowała jednak na razie, jakie mogą być konsekwencje anomalii dla segmentu naziemnego.

Wystrzelony 28 maja br. aparat SVN-62 jest pierwszym elementem nowej generacji IIF. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami armii Stanów Zjednoczonych satelita powinien zostać włączony do systemu GPS na przełomie sierpnia i września br.

Źródło: NRL


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS