Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-08-23| Teledetekcja, Instytucje

GOCE: sytuacja trudna, ale nie beznadziejna

Wskutek awarii komputera pokładowego europejski satelita grawimetryczny GOCE zaprzestał wysyłania danych pomiarowych na Ziemię. To już druga tego typu awaria w tym roku.


GOCE: sytuacja trudna, ale nie beznadziejna

Wcześniej, w lutym br., problemy dopadły jeden z czipów głównego komputerza (oznaczonego jako A). Problem nie był jednak poważny, gdyż Europejska Agencja Kosmiczna przełączyła wszystkie operacje satelity na zapasowy komputer B. 18 czerwca problemy dosięgły także i tę jednostkę (o awarii poinformowano jednak dopiero 21 sierpnia). Wskutek awarii zostało zerwane połączenie pomiędzy procesorem a modułem przetwarzającym dane telemetryczne. Wszystkie inne podzespoły (w tym urządzenia pomiarowe) pozostają jednak sprawne.

W wypowiedzi dla BBC przedstawiciele agencji przyznają, że problem jest poważny. – Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna – skomentował awarię dr Rune Floberghagen, menadżer misji GOCE. Naukowcy pracują teraz nad częściowym uruchomieniem obu komputerów, tak by zadania satelity były realizowane jednocześnie przez jednostki A i B. Jeśli to się uda, misja będzie mogła być dokończona bez przeszkód. Z drugiej strony zupełna utrata kontroli nad aparatem nie oznacza porażki przedsięwzięcia. Przedstawiciele ESA podkreślają bowiem, że satelita zdążył zebrać już blisko 2/3 danych potrzebnych do zrealizowania wszystkich celów misji.

Pierwsze efekty działań ESA odnoście naprawy satelity mają być znane najwcześniej w połowie września.

Celem rozpoczętej w marcu 2009 roku misji GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) jest stworzenie precyzyjnej mapy pola grawitacyjnego Ziemi oraz udoskonalenie modelu geoidy. Zebrane przez satelitę dane mają być wykorzystane do badań z zakresu oceanografii, klimatologii, fizyki wnętrza Ziemi, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi a także w geodezji.

Źródło: BBC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama