Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-08-06| Mapy, Instytucje

Motywy kartograficzne na monecie emitowanej w 90. rocznicę bitwy warszawskiej

Dwiema monetami – kolekcjonerską srebrną dwudziestozłotówką i okolicznościową dwuzłotówką ze stopu Nordic Gold – Narodowy Bank Polski upamiętni przypadającą w tym roku 90. rocznicę bitwy warszawskiej. Awers srebrnej monety przedstawia profil twarzy Józefa Piłsudskiego na tle fragmentu mapy ilustrującej ruchy polskich wojsk w 1920 r. na linii Otwock-Radzymin.


Motywy kartograficzne na monecie emitowanej w 90. rocznicę bitwy warszawskiej

Najnowsze monety kolekcjonerskie NBP, zatytułowane „90. rocznica Bitwy Warszawskiej”, upamiętniają polskie zwycięstwo nad wojskami bolszewickimi w sierpniu 1920 r. Bitwa, która się wówczas rozegrała, nazywana jest też „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata – zdecydowała bowiem o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

Na awersie srebrnej monety przedstawiono profil twarzy Józefa Piłsudskiego na tle fragmentu mapy ilustrującej ruchy polskich wojsk w 1920 r. na linii Otwock-Radzymin, zaś na rewersie umieszczona została postać polskiego żołnierza z karabinem, a w tle fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” (na monecie został wykonany farbą z wykorzystaniem różnych odcieni bieli, czerwieni, zieleni, niebieskiego, brązu i szarości).

Ciekawa jest też dwuzłotówka, której rewers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego z godłem państwowym używanym w latach wojny polsko-bolszewickiej. Na tle słupa, u dołu, znajduje się stylizowany wizerunek żołnierza na koniu, trzymającego lancę z proporczykiem. Z lewej strony słupa widnieje napis Europa, a z prawej fragment symbolu komunistycznego – sierpa i młota. Całość otoczona jest napisem „Bitwa Warszawska 1920 r.” (z lewej strony) i „90. rocznica” (z prawej strony).

Jako pierwsza do obiegu trafi moneta o nominale 2 zł. Od 9 sierpnia będzie można ją wymienić w cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP. Trzy dni później, 12 sierpnia, NBP wyemituje srebrną dwudziestozłotówkę. Srebrną monetę i rewers dwuzłotówki zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Autorką awersu dwuzłotówki jest Ewa Tyc-Karpińska. Dla kolekcjonerów NBP przygotował 50 tys. sztuk srebrnych dwudziestozłotówek i 1,2 mln sztuk dwójek.

Źródło: NBP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama