Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-22| GIS

Innowacyjne samorządy zbudowały SIP

We wczorajszym (21 lipca) wydaniu „Rzeczpospolitej” opublikowano ranking „Innowacyjny samorząd”. Zaprezentowano w nim czołówkę najbardziej innowacyjnych miast i gmin. Przy ocenie jednostki samorządowej brano pod uwagę m.in. to, czy działa w niej system informacji przestrzennej.


Innowacyjne samorządy zbudowały SIP

Sposób wyboru najbardziej innowacyjnych samorządów zatwierdziła niezależna kapituła złożona z przedstawicieli instytucji i środowisk współpracujący z samorządami. W jej składzie znaleźli się m.in. prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej w Polsce, od lat związany z Uniwersytetem Warszawskim, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman odpowiadający m.in. za wdrażanie programu „Rozwój Polski Wschodniej” oraz za koordynację wdrażania programów regionalnych.
Kapituła rankingu punktowała 19 zagadnień, w tym m.in. to, czy w jednostce samorządowej przez internet można załatwić kwestie meldunkowe, formalności związane z działalnością gospodarczą, z podatkami lokalnymi, czy w gminie jest jednostka odpowiedzialna za informatyzację. Oceniających interesowało także, jaki proc. terytorium gminy posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz czy działa elektroniczny system informacji przestrzennej (w ostatnim przypadku można było uzyskać 3 pkt i było to pytanie najwyżej punktowane).

Wśród miast na prawach powiatu najwyżej ocenioną piątkę stanowiły: Świnoujście, Gdynia, Gliwice, Elbląg i Poznań. Wszystkie one mają wdrożone SIP i, co ciekawe, 29 spośród 30 przodujących pod względem innowacyjności miast ma już wdrożone te systemy.
W rankingu gmin wiejskich znalazły się 24 najbardziej innowacyjne samorządy, z których zaledwie 9 ma wdrożony SIP. W tej kategorii ranking wygrała Wielka Wieś, na dalszych pozycjach znalazły się: Zabierzów, Michałowice, Słupsk i Żabia Wola (pierwsza czwórka ma SIP).
Z kolei Sochaczew zwyciężył wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich, a na dalszych pozycjach uplasowały się Bolesławiec, Goleniów, Ustka i Dzierżoniów. Czołówka z wyjątkiem Goleniowa ma wdrożony SIP. Gorzej jest na dalszych pozycjach. Na liście najbardziej innowacyjnych 51 jednostek tylko w 16 funkcjonują systemy informacji przestrzennej.

Było też pytanie, czy samorząd zaplanował świadczenie usług telekomunikacyjnych na zasadach określonych w ustawie o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych, która weszła w życie 17 lipca. Uznano to za miernik otwartości na zmiany, gdyż ustawa pozwala samorządom na występowanie w roli operatora telekomunikacyjnego (szczególnie istotne dla tych jednostek samorządowych, gdzie występują tzw. internetowe białe plamy) lub też na porozumienie się z operatorem, któremu podłączenie internetu się nie opłaca (wtedy samorząd może dofinansować odpowiednie inwestycje). Niestety, nie ma jeszcze do niej rozporządzeń wykonawczych.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS