|2010-07-22|
GNSS, GIS, Instytucje
Precyzyjne uprawy w Rosji
Precyzyjne rolnictwo, które w USA pojawiło się około dziesięć lat temu, a w Europie – pięć, zawitało do Rosji. Tamtejsi naukowcy testują i adaptują obecnie tę technologię do miejscowych warunków.
W eksperymentalnej stacji zorganizowanej przez Rosyjski Państwowy Uniwersytet Rolny im. K.A. Timiriazewa utworzono w tym celu specjalne pole badawcze. 6-hektarowy obszar podzielono na cztery części, na których uprawia się pszenicę, jęczmień i ziemniaki. Każde z pól podzielone jest z kolei na dwie części, z których jedną uprawia się metodami klasycznymi, drugą – z zastosowaniem właśnie precyzyjnego rolnictwa. Wykorzystanie nowoczesnej technologii ma się przyczynić do zwiększenia plonów. Według naukowców z uniwersytetu Timiriazewa, tą drogą można uzyskać plony pszenicy w wysokości 50-60 kwintali z hektara, podczas gdy przeciętnie w środkowej Rosji wynoszą one ok. 20 kwintali. Rosja jest dzisiaj czołowym eksporterem zbóż. Jednym z priorytetów państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe, które ma mu zapewnić samowystarczalność w tej dziedzinie. Według Banku Światowego, Rosja ma wszelkie warunki, by w ciągu 15 lat zwiększyć produkcję zbóż dwukrotnie, do 40-50 mln ton.
Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje technikę satelitarną (GNSS), różnego rodzaju sensory, zdjęcia teledetekcyjne, cyfrowe mapy i narzędzia GIS-owe do efektywniejszej uprawy ziemi. Technologia ta pozwala z jednej strony na dokładne określenie wielkości plonów dla dowolnego fragmentu uprawianego obszaru, z drugiej – umożliwia precyzyjne dawkowanie nawożenia z uwzględnieniem faktycznego zapotrzebowania gleb. Jednym z jej elementów jest nawigacja satelitarna służąca do określenia współrzędnych np. próbek glebowych, opracowania precyzyjnego planu nawożenia, wysiewu, czy też wykonania map glebowych.
AB
|