Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-22| GNSS, GIS, Instytucje

Precyzyjne uprawy w Rosji

Precyzyjne rolnictwo, które w USA pojawiło się około dziesięć lat temu, a w Europie – pięć, zawitało do Rosji. Tamtejsi naukowcy testują i adaptują obecnie tę technologię do miejscowych warunków.


Precyzyjne uprawy w Rosji

W eksperymentalnej stacji zorganizowanej przez Rosyjski Państwowy Uniwersytet Rolny im. K.A. Timiriazewa utworzono w tym celu specjalne pole badawcze. 6-hektarowy obszar podzielono na cztery części, na których uprawia się pszenicę, jęczmień i ziemniaki. Każde z pól podzielone jest z kolei na dwie części, z których jedną uprawia się metodami klasycznymi, drugą – z zastosowaniem właśnie precyzyjnego rolnictwa.
Wykorzystanie nowoczesnej technologii ma się przyczynić do zwiększenia plonów. Według naukowców z uniwersytetu Timiriazewa, tą drogą można uzyskać plony pszenicy w wysokości 50-60 kwintali z hektara, podczas gdy przeciętnie w środkowej Rosji wynoszą one ok. 20 kwintali.
Rosja jest dzisiaj czołowym eksporterem zbóż. Jednym z priorytetów państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe, które ma mu zapewnić samowystarczalność w tej dziedzinie. Według Banku Światowego, Rosja ma wszelkie warunki, by w ciągu 15 lat zwiększyć produkcję zbóż dwukrotnie, do 40-50 mln ton.

Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje technikę satelitarną (GNSS), różnego rodzaju sensory, zdjęcia teledetekcyjne, cyfrowe mapy i narzędzia GIS-owe do efektywniejszej uprawy ziemi. Technologia ta pozwala z jednej strony na dokładne określenie wielkości plonów dla dowolnego fragmentu uprawianego obszaru, z drugiej – umożliwia precyzyjne dawkowanie nawożenia z uwzględnieniem faktycznego zapotrzebowania gleb. Jednym z jej elementów jest nawigacja satelitarna służąca do określenia współrzędnych np. próbek glebowych, opracowania precyzyjnego planu nawożenia, wysiewu, czy też wykonania map glebowych.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS