Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-07-16| Mapy

Karpaty ukraińskie na polskiej mapie

Mapa turystyczno-nazewnicza pasma górskiego Czarnohory będzie z pewnością gratką dla miłośników wycieczek w ukraińskie Karpaty. Mapa ukazała się nakładem wydawnictwa Ruthenus.


Karpaty ukraińskie na polskiej mapie <br />
fot. Wydawnictwo Ruthenus
fot. Wydawnictwo Ruthenus

Autorami opracowania są geografowie: dr Mateusz Troll z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ w Krakowie oraz dr Wojciech Krukar z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Jak podkreślają, jest to jedyna polska mapa obejmująca pełny geograficzny obraz Czarnohory. Opracowanie jej zajęło geografom blisko 10 lat. W ciągu kilku najbliższych dni mapa pojawi się w księgarniach tradycyjnych i internetowych, będzie można też ją zamawiać przez stronę wydawnictwa.

Mapa w skali 1:60 000 obejmuje oprócz Czarnohory wschodnią część Świdowca (z Bliźnicą), północną część Gór Marmaroskich, Góry Hryniawskie oraz Góry Pokucko-Bukowińskie. Dostępna jest w formacie 98 x 68 cm (B-1), występuje w dwóch wersjach: papierowej, składanej w etui z PCV oraz w wersji foliowanej dwustronnie i składanej. Rewers obydwu wersji zawiera podstawowe informacje o środowisku przyrodniczym, nazewnictwie, ludności, historii. Umieszczono na nim także słownik wybranych nazw geograficznych, informacje o ochronie przyrody, służbie ratunkowo-poszukiwawczej oraz panoramę 360° z Howerli (2061 m n.p.m.) – najwyższego szczytu pasma Czarnohory.

Nakładem wydawnictwa Ruthenus ukazało się już kilka map turystycznych polskich i ukraińskich Karpat, jak również reprinty map przedwojennych oraz plany miast. Warto zwrócić uwagę m.in. na mapy turystyczno-nazewnicze Bieszczadów (1:40 000) oraz Bieszczadów Wysokich i Bieszczadzkiego Parku Narodowego (1:60 000) autorstwa W. Krukara, a także mapę Gorganów, Połoniny Krasnej i Świdowca (1:50 000). Wymienione opracowania ukazały się w 2009 r.

Źródło: Bieszczady.pl, PS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama