|2010-07-15|
Mapy
Którędy na Grunwald?
Z okazji 600-lecia jednej z najsłynniejszych bitew w historii średniowiecznej Europy portal Zumi.pl wzbogacono o dane związane z tym wydarzeniem.
Na mapie wraz z opisami naniesiono położenie: • wojsk polsko-litewskich – 50 chorągwi polskich, 40 litewskich, ruskich, mołdawskich i tatarskich (ok. 29 tys. żołnierzy, 2/3 z nich to Polacy); • wojsk zakonu krzyżackiego – 51 chorągwi, ok. 21 tys. konnego rycerstwa (w tym 500 braci zakonnych), 6 tys. pieszych i artylerzystów oraz 5 tys. czeladzi; • namiotów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena i króla Polski Władysława Jagiełły.
Oprócz tego z wizytówek można się dowiedzieć o samym przebiegu bitwy, zobaczyć program obchodów „Dni Grunwaldu 2010”, obejrzeć filmy i zdjęcia na temat bitwy, znaleźć noclegi i restauracje w okolicy oraz wyznaczyć trasę dojazdu do Grunwaldu.
„ (...) W dniu 15 lipca 1410 r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami (...) pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi (...) pod wodzą Władysława Jagiełły i Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu. Dwie armie stanęły naprzeciw siebie rankiem 15 lipca 1410 roku. Siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego rozlokowały się częściowo w lasach, w okolicy jeziora Łubień. Lewym skrzydłem, złożonym przede wszystkim z polskiej jazdy ciężkiej, dowodził marszałek Zbigniew z Brzezia. Prawe skrzydło składało się w większości z lekkiej jazdy litewskiej, pod dowództwem Wielkiego Księcia Witolda. Walki rozpoczęły się około południa. Według tradycji, wyczekiwanie w pełnym słońcu skłoniło wielkiego mistrza do wysłania Królowi Polski prowokacyjnego podarunku – dwóch nagich mieczy. W niedługim czasie po przekazaniu broni, siły polskie odśpiewały Bogurodzicę i ruszyły do walki. (...)”
Źródło: Zumi
|