Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-15| Mapy

Którędy na Grunwald?

Z okazji 600-lecia jednej z najsłynniejszych bitew w historii średniowiecznej Europy portal Zumi.pl wzbogacono o dane związane z tym wydarzeniem.


Którędy na Grunwald?

Na mapie wraz z opisami naniesiono położenie:
• wojsk polsko-litewskich – 50 chorągwi polskich, 40 litewskich, ruskich, mołdawskich i tatarskich (ok. 29 tys. żołnierzy, 2/3 z nich to Polacy);
• wojsk zakonu krzyżackiego – 51 chorągwi, ok. 21 tys. konnego rycerstwa (w tym 500 braci zakonnych), 6 tys. pieszych i artylerzystów oraz 5 tys. czeladzi;
• namiotów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena i króla Polski Władysława Jagiełły.

Oprócz tego z wizytówek można się dowiedzieć o samym przebiegu bitwy, zobaczyć program obchodów „Dni Grunwaldu 2010”, obejrzeć filmy i zdjęcia na temat bitwy, znaleźć noclegi i restauracje w okolicy oraz wyznaczyć trasę dojazdu do Grunwaldu.

„ (...) W dniu 15 lipca 1410 r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami (...) pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi (...) pod wodzą Władysława Jagiełły i Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu.
Dwie armie stanęły naprzeciw siebie rankiem 15 lipca 1410 roku. Siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego rozlokowały się częściowo w lasach, w okolicy jeziora Łubień. Lewym skrzydłem, złożonym przede wszystkim z polskiej jazdy ciężkiej, dowodził marszałek Zbigniew z Brzezia. Prawe skrzydło składało się w większości z lekkiej jazdy litewskiej, pod dowództwem Wielkiego Księcia Witolda.
Walki rozpoczęły się około południa. Według tradycji, wyczekiwanie w pełnym słońcu skłoniło wielkiego mistrza do wysłania Królowi Polski prowokacyjnego podarunku – dwóch nagich mieczy. W niedługim czasie po przekazaniu broni, siły polskie odśpiewały Bogurodzicę i ruszyły do walki. (...)”

Źródło: Zumi


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS