Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-06| Mapy

Skargi i wnioski do PPWK w Polskim Przeglądzie Kartograficznym

Właśnie ukazał się drugi numer 42. tomu Polskiego Przeglądu Kartograficznego. Zamieszczono w nim dwa artykuły oraz kilka interesujących notatek.


Skargi i wnioski do PPWK w Polskim Przeglądzie Kartograficznym

Dr Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej zajął się wybranymi aspektami projektowania mobilnych aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych. Jego zdaniem podstawą skutecznego tworzenia tego typu produktów jest wykorzystanie kontekstowego przekazu kartograficznego, a więc doboru treści do potrzeb użytkownika i zastosowania specyficznych reguł generalizacji. W opinii dr. Gotliba nowoczesna mapa nie jest obrazem w konkretnej skali, orientacji i treści, lecz zmieniającym się dynamicznie ich zestawem.

Anna Faliszewska oraz dr Jolanta Korycka-Skorupa (Uniwersytet Warszawski) skupiły się natomiast na ocenie mało znanej w Polsce metody kartograficznej prezentacji zwanej kartogramem Dorlinga, będącej jedną z odmian tzw. map anamorficznych. W artykule wyjaśniono założenia tej metody, sposób opracowania takiego kartogramu, jak również zaprezentowano publikacje, gdzie wykorzystano tego typu mapy. Jak się okazuje, kartogram Dorlinga pomimo krótkiej historii stał się dość popularny np. w Wielkiej Brytanii, skąd się zresztą wywodzi.

W najnowszym numerze PPK szczególnie warto zapoznać się z notatką Michała Starzewskiego z Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera. Przypomnijmy, że to popularne wydawnictwo pod koniec ubiegłego roku zostało sprzedane nieznanej cypryjskiej spółce i tym samym po wielu dekadach funkcjonowania na polskim rynku zawiesiło jakąkolwiek działalność. W swojej notatce Michał Starzewski prezentuje uwagi i postulaty użytkowników map i planów przesyłanych przez lata do redakcji PPWK. Wśród nich znajdują się m.in. listy młodych czytelników wypominające nieznajomość flag, korespondencja z Radą Sołecką Cieślina poirytowaną brakiem drogi asfaltowej na mapie samochodowej czy zażalenie taksówkarza, który źle odczytawszy plan Warszawy, zamiast do Raszyna trafił do podwarszawskiej wówczas Wesołej. W III RP zdarzały się z kolei oskarżenia o promowanie komunizmu (poprzez pomijanie wiosek współpracujących z AK) czy próby zrujnowania Zielonej Góry (bo po reformie administracyjnej z 1999 r. nie wyróżniono jej jako miasta wojewódzkiego).

W PPK warto zapoznać się także notatką Lucyny Szaniawskiej, w której zaprezentowano nowe zasady dostępu do katalogów on-line Biblioteki Narodowej w Warszawie ze szczególnym naciskiem na pozycje kartograficzne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS