wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-01| Geodezja, Prawo

Opublikowano dwa akty wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Ograniczenie katalogu rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które ze względu na ochronę interesów państwa lub interesu społecznego oznacza się klauzulą „poufne" oraz nowy katalog prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa to najistotniejsze zmiany wprowadzane dwoma nowymi rozporządzeniami.


Opublikowano dwa akty wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Zdaniem projektodawców zmiany przepisów wprowadzane rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 26 maja 2010 r. w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczonych klauzulą „poufne” (DzU nr 109, poz. 717) wychodzą naprzeciw postulatom organów administracji publicznej właściwych w sprawach środowiska oraz w sprawach zagospodarowania przestrzennego. Dotychczas obowiązujące przepisy utrudniają sporządzanie i publikowanie między innymi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz planów zagospodarowania przestrzennego województw, a także sporządzanie i wykorzystywanie baz danych hydrogeologicznych oraz map topograficznych i tematycznych. Ponadto zmiany zawarte w nowym rozporządzeniu są zbieżne z ogólnym kierunkiem oraz celem nowelizacji ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych.
Ograniczenie (w §2) katalogu rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które ze względu na ochronę interesów państwa lub interesu społecznego oznacza się klauzulą „poufne" wynika w głównej mierze z dwóch przesłanek:
• znaczącego postępu technologicznego w zakresie metod pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych, a co za tym idzie coraz większej powszechnej dostępności tych danych, np. z wykorzystaniem publikowanych zobrazowań satelitarnych i informacji pochodzących z innych źródeł, w szczególności z internetu, a także ogólnie dostępnych narzędzi służących do precyzyjnego wyznaczania pozycji w systemie GNSS (GPS),
• konieczności zapewnienia organom administracji publicznej oraz podmiotom działającym na ich zlecenie dostępu do danych niezbędnych do sprawnej i szybkiej realizacji ich zadań, zwłaszcza że niektóre informacje zawarte w materiałach geodezyjnych i kartograficznych objęte w nich dotąd klauzulą „poufne", w dokumentach branżowych (niebędących materiałami geodezyjnymi lub kartograficznymi) oraz w bazach danych prowadzonych przez inne resorty są jawne. Dotyczy to m.in. ujęć wody o wydajności większej niż 35 tys. l/godz., rodzaju transportowanego produktu w rurociągach przesyłowych itd.
Wyłączenia stosowania przepisów rozporządzenia zawarte w §3 i §5 mają na celu:
• ułatwienia w dostępie do informacji zawartych w szczególności na mapach lotniczych, a mogących mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo żeglugi powietrznej (wyłączenie stosowania przepisów w tym zakresie ma również miejsce w § 2 pkt l obowiązującego rozporządzenia),
• uniknięcie ewentualnej konieczności dokonywania przeglądu i uzupełnienia treści (aktualizacji) dużych nakładów analogowych materiałów archiwalnych (map) wydrukowanych przed wejściem w życie obowiązującego rozporządzenia (wyłączenie stosowania przepisów w tym zakresie ma również miejsce w § 4 obowiązującego rozporządzenia).
W ocenie projektodawców zniesienie dotychczas obowiązujących ograniczeń w dostępie do określonych informacji nie będzie miało negatywnego wpływu na stan obronności i bezpieczeństwa państwa.

Jeśli chodzi o rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 26 maja 2010 r. w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii (DzU nr 109, poz. 718), konieczność jego wydania wynika ze zmian wprowadzonych do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz potrzeby regulacji i usprawnienia zasad współpracy służby geodezyjnej i kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii w zakresie wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Wprowadzone w nowym rozporządzeniu zmiany w katalogu prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa wynikają ze znacznego postępu w rozwoju technik pomiarowych oraz metod pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych. Zmiany wprowadzone nowym rozporządzeniem umożliwią stworzenie podstaw formalnoprawnych włączania do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego materiałów przekazywanych przez ministra obrony narodowej. Proponowane zmiany wynikają również ze zmian organizacyjnych w strukturach MON i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Oba rozporządzenia wejdą w życie 23 lipca 2010 r. Tym samym stracą moc obecnie obowiązujące przepisy:
rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 18 maja 2001 r. w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczanych klauzulą "poufne" (DzU nr 56, poz. 589)
rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 8 lutego 2001 r. w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz szczegółowych zasad współdziałania między Służbą Geodezyjną i Kartograficzną i Służbą Topograficzną Wojska Polskiego w zakresie wykonywania tych prac, a także wzajemnego przekazywania materiałów (DzU nr 14, poz. 133)

Źródło: MSWiA, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS