Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-06-29| Geodezja, Edukacja

Pieniądze powinny iść za studentem

Najważniejsze bariery w kształceniu na kierunku geodezja i kartografia to brak wsparcia finansowego z budżetu państwa, ograniczone zasoby kadrowe na rynku pracy, niski poziom kandydatów na studia oraz nieprzystające do potrzeb standardy nauczania – uważają uczestnicy IV Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych Uczelni Niepublicznych.


Pieniądze powinny iść za studentem

Gospodarzem spotkania, które odbyło się 25 czerwca, była Uczelnia Warszawska im. Marii Curie-Skłodowskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 9 niepublicznych szkół wyższych kształcących na kierunku geodezja i kartografia (Bydgoszcz, Kutno, Łódź, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Nowy Sącz, Wrocław – 2 szkoły, Warszawa).

Roman Lipiński z UWMCS przedstawił dorobek i krótką charakterystykę tej uczelni. Uczestnicy Konwentu zapoznali się z zapleczem technicznym szkoły, m.in. sprzętem geodezyjnym i oprogramowaniem oddanym do dyspozycji studentów. Odwiedzili bibliotekę, gdzie szczególnie zainteresowali się pracami inżynierskimi dotychczasowych absolwentów, sale wykładowe oraz pracownie komputerowe.

Głównym punktem spotkania był panel dyskusyjny zorganizowany wspólnie z miesięcznikiem GEODETA. Uczestnicy konwentu wypowiadali się na temat obecnej sytuacji uczelni niepublicznych, a także problemów i perspektyw rozwoju dla kierunku geodezja i kartografia. Podkreślali, że warunki kształcenia (poza odpłatnością dla studentów uczelni niepublicznych), kadra naukowa i absolwenci szkół publicznych i niepublicznych niczym się nie różnią.

Jako kluczową barierę działania wskazywali nierówne traktowanie przez państwo uczelni publicznych i niepublicznych wbrew zapisom konstytucyjnym. W uczelniach publicznych państwo finansuje nie tylko kształcenie studentów, ale również badania naukowe niezbędne do rozwoju kadry naukowej i całej uczelni. Badania naukowe są także warunkiem do prowadzenia studiów magisterskich. Szkoły niepubliczne, które na razie mogą liczyć tylko na siebie, chciałyby radykalnej zmiany w tym zakresie – pieniądze powinny iść za studentem, niezależnie od tego, w jakiej uczelni studiuje. Powstała w ten sposób konkurencja zapobiegałaby niegospodarności w wydawaniu grosza publicznego i podniosła jakość kształcenia. Zastanawiano się też nad sposobami zapewnienia odpowiedniego poziomu absolwentów.

Obszerna relacja z dyskusji we wrześniowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama