Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-06-28| Edukacja

Nowe publikacje WSGK

Nakładem Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie ukazały się ostatnio dwie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Naukowych dotyczące geodezji.


Nowe publikacje WSGK

„Geodezyjne pomiary szczegółowe” to ponadpięciusetstronicowy podręcznik autorstwa prof. Wiesława Kosińskiego podzielony na 9 rozdziałów. Autor rozpoczynając od rysu historycznego rozwoju geodezji na świecie i w Polsce, opisuje w nim m.in.: elementy rachunku wyrównania i obliczeń geodezyjnych, elementy optyczne w instrumentach geodezyjnych, pomiary sytuacyjne, pomiary wysokościowe i sytuacyjno-wysokościowe, obliczenia geodezyjne, sporządzanie map wielkoskalowych, pomiary realizacyjne, geodezyjny system informacji przestrzennej.
Podane w książce wycinkowe przykłady zastosowania pomiarów, map i innych efektów prac geodezyjnych oraz możliwości wykonywania nowych zadań pozwalają zorientować się, jak ważna jest rola geodezji we współczesnym świecie. Stwarza to konieczność zdobywania odpowiednich umiejętności nie tylko przez geodetów, ale również przez inżynierów i techników innych specjalności.
Podręcznik zawiera wiadomości z geodezji niższej, przystosowane do programu studiów na kierunkach geodezyjnych (geodezja I i II) oraz niegeodezyjnych, jak: budownictwo, inżynieria środowiska, inżynieria komunalna, leśnictwo itp.

„Podstawy planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego (dla geodetów)” to z kolei skrypt autorstwa dr inż. arch. Renaty Przewłockiej-Sionek, w którym zostały przedstawione zagadnienia z zakresu urbanistyki i zagospodarowania przestrzennego terenu przewidziane w programie nauczania przedmiotu o tej samej nazwie w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie.
W pierwszej części skryptu zawarto wiadomości i definicje ogólne dotyczące urbanistyki i planowania przestrzennego. Druga poświęcona jest miastu i zagadnieniom z nim związanych. Trzecia zawiera podstawowe wiadomości z zakresu kompozycji urbanistycznej oraz inwentaryzacji urbanistycznej. Ostatnia część stanowi przybliżenie wiadomości dotyczących studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planowania miejscowego. Na zakończenie przedstawione zostały przykładowe prace rysunkowe i projektowe studentów wykonywane na ćwiczeniach podczas zajęć. Zawarty na około 91 stronach materiał nie wyczerpuje bogactwa tematyki, poszukiwanie szerszych informacji czytelnikowi ułatwi spis literatury zawarty na końcu skryptu.

Źródło: WSGK w Kutnie


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama