Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-22| Teledetekcja, Edukacja

Naziemny skaning laserowy w Toruniu

W piątek 11 czerwca przeprowadzono naziemny skaning laserowy klasycystyczno-barokowej willi zlokalizowanej przy ulicy Moniuszki 10 na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Obiekt badań wzniesiony w latach 1925-26 dla znanego toruńskiego adwokata i notariusza Pawła Ossowskiego przeszedł w ostatnim okresie gruntowną renowację i jest jednym z wyróżniających się w tej dzielnicy pod względem stylu i formy (styl dworkowy z elewacją frontową z kolumnowym tympanonem) oraz stanu zachowania.


Naziemny skaning laserowy w Toruniu

Prace pomiarowe zostały przeprowadzone skanerem 3D Topcon GLS-1500 przez Artura Malczewskiego, inżyniera wsparcia technicznego z firmy TPI z Warszawy. Całość prac koordynował dr Mieczysław Kunz z Instytutu Geografii UMK w Toruniu. Pomiar laserowy wykonano z rozdzielczością 10x10 mm ze wszystkich stron budynku z pięć stanowisk pomiarowych. Pozyskane dane w postaci chmury punktów zostaną kameralnie przetworzone programem ImageMaster, a otrzymany model 3D udostępniony zostanie wszystkim zainteresowanym.

Przeprowadzone prace inwentaryzacyjne związane są z realizowanym przez studentów (warto dodać – pasjonatów) toruńskiej geografii projektem „Interaktywna mapa Bydgoskiego Przedmieścia”, którego celem jest m.in. gromadzenie i udostępnianie materiałów historycznych i dokumentacyjnych związanych z tą wyjątkową, pełną odwołań do przeszłości, choć trochę zaniedbaną prawobrzeżną dzielnicą Torunia. Opracowane wyniki prac inwentaryzacyjnych otrzymane na podstawie wykonanego naziemnego skaningu wraz z końcową wizualizacją na podstawie rzeczywistych tekstur przedstawione zostaną podczas tegorocznego Dnia GIS w Toruniu (17 listopada).

Na fot. widok od strony frontowej na obiekt badań wraz ze wstępnym modelem 3D uzyskanym bezpośrednio w wyniku skanowania naziemnego

dr Mieczysław Kunz (Instytut Geografii UMK w Toruniu)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS