Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-16| GIS, Instytucje

GIS z Politechniki Gdańskiej znajdzie złodzieja

W Trójmieście testowany jest System Inteligentnego Monitoringu (SIM) – bazujące m.in. na GIS-ie rozwiązanie pozwalające na automatyczne wyszukiwanie niebezpiecznych zdarzeń i powiadamianie najbliższego patrolu policji.


GIS z Politechniki Gdańskiej znajdzie złodzieja

Spokoju w tej aglomeracji pilnuje obecnie ponad sto kamer miejskiego monitoringu. Śledzenie obrazu z każdej z nich jest jednak praktycznie niemożliwe. Rozwiązanie tego problemu znaleźli inżynierowie z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Jest nim System Inteligentnego Monitoringu. Pozwala on na automatyczną analizę obrazów z miejskich kamer oraz rozpoznawanie takich zdarzeń jak: bójka, napaść, wyrwanie torebki, zbiegowisko, paniczna ucieczka, porzucenie bagażu czy pozostawienie auta w niedozwolonym miejscu. „Usłyszy” także krzyk czy wystrzał broni. Gdy SIM wykryje niebezpieczeństwo, automatycznie poinformuje o tym dyspozytora, który dzięki modułowi GIS będzie w stanie zlokalizować i powiadomić najbliższy patrol policji.

Prace nad systemem trwają już 3 lata. Obecnie testowany jest na kilku ulicach w Trójmieście, m.in. na Jaśkowej Dolinie i Traugutta, na terenie Politechniki Gdańskiej, a także w Warszawie i na lotnisku Ławica w Poznaniu.

Choć SIM jest jeszcze w fazie testów i nie jest komercyjnym produktem, został już doceniony na targach Europoltech w Warszawie (otrzymał statuetkę „Supernowoczesny 2009”), Technicon w Gdańsku (medal „Innowacje 2009”) oraz ITM w Poznaniu (złoty medal w kategorii „transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej”).

Źródło: Trójmiasto.pl


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS