wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-14| Prawo, Instytucje

Projekt założeń do nowelizacji ustawy o lasach

Ministerstwo Środowiska przekazało do konsultacji społecznych założenia do projektu nowelizacji ustawy o lasach. Do 18 czerwca br. dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP i zakładów o zasięgu krajowym mają się odnieść do propozycji Ministerstwa. Jedną z ważniejszych zmian zawartych w projekcie jest uwolnienie rynku usług dotyczących sporządzania planów urządzenia lasu i umożliwienie przekształceń Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.


Projekt założeń do nowelizacji ustawy o lasach

Zmiany dotyczące planów urządzenia lasu to:
• wprowadzenie możliwości zaprzestania stosowania już obowiązującego planu urządzenia lasu. czyli de facto skrócenie okresu obowiązywania planu urządzenia lasu (przesłanki takiego skrócenia byłyby identyczne z przesłankami opracowania planu na okres krótszy niż 10 lat; mogłoby do niego dojść w przypadkach uzasadnionych stanem lasów, a w szczególności wystąpieniem szkód lub klęsk żywiołowych);
• zniesienie zezwoleń na wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na sporządzaniu planów urządzenia lasu; aby jednak zapobiec wykonywaniu planów urządzenia lasów przez podmioty niefachowe, powinna być ona połączona z określeniem w ustawie pewnych wymagań wobec przedsiębiorców wykonujących plany (wyposażenie techniczne powinno obejmować m.in.: przyrządy do pomiaru wysokości drzew z dokładnością do 0,5 m, dalmierze lub taśmy, teodolity busolowe, odbiorniki GPS, komputery wraz z oprogramowaniem potrzebnym do wykonywania prac urządzeniowych);
• sporządzanie planów urządzenia lasu z uwzględnieniem przepisów dotyczących udziału społeczeństwa w ochronie środowiska oraz strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Poza tym proponuje się m.in. umożliwienie przekształceń Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zapisami ustawy o lasach do przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z siedzibą w Warszawie nie stosuje się przepisów ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Zdaniem autorów założeń „zabezpieczenie to, potrzebne w momencie jego wprowadzania, gdyż Biuro zostało umieszczone na liście przedsiębiorstw państwowych oraz jednoosobowych spółek Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w chwili obecnej jest zbędne, a w związku z tym wymaga wyeliminowania”.

Jeśli chodzi o gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa w zarządzie PGL LP zakłada się m.in.: • umożliwienie przekazywania określonych nieruchomości SP staroście; • rezygnację z możliwości przekazywania określonych nieruchomości w użytkowanie wieczyste i użytkowanie na podstawie art. 38d ustawy o lasach; • ograniczenie zamiany lasów, gruntów leśnych i innych nieruchomości; • zniesienie możliwości samodzielnej sprzedaży gruntów o powierzchni do 1 ha przez nadleśniczych; • zmiany w służebności przesyłu i służebności drogowej. Proponuje się też m.in. likwidację możliwości zmiany lasu na użytek rolny.

Nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Projekt założeń

Źródło: PGL LP, MŚ, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Art.13 ust.2 Usunięcie możliwości zmiany lasów na użytek rolny to bardzo mądra zmiana. Mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo był on nadużywany w niektórych starostwach, gdzie podchodzono do wniosku o taką zmianę na zasadzie "chcesz - masz". Pociągało to za sobą nieodwracalne skutki, szczególnie po nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która wyłączyła z ochrony klasy gleb od IV w dół a co za tym idzie ułatwiła zabudowę gruntów rolnych, które przedtem były lasami. Wielkie brawa za tą zmianę!
odpowiedz zgłoś
Ciekawe ... jest to podejście albowiem oznacza ono że WSZYSTKIE sprawy (oraz Wyroki) dotyczące właśnie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są NIE ZGODNE z obowiązującym prawem gdyż prawo miejscowe ma podobno wyższość nad prawem krajowym szczegół oczywiście jest taki że musi być ono zgodne z konstytucją i prawami nadrzędnymi min prawem własności bo inaczej nie potrzeba byłoby przekwalifikowywać gruntów na działki budowlane przy obowiązujących planach zagospodarowania jak jest wpisane to w planie :)
odpowiedz zgłoś
Plan zagospodarowania przestrzennego nie jest "zbiorem pewnych uwarunkowań/kierunków" tylko prawem miejscowym, które, zgodnie z konstytucją, prawo własności ogranicza i rozstrzyga o możliwościach zagospodarowania terenu.
odpowiedz zgłoś
Plan zagospodarowania przestrzennego nie jest księga dogmatów tylko zbiorem pewnych uwarunkowań/kierunków zagospodarowania terenu, dlatego że pewne (jeśli nie podstawowe) znaczenie mają tu jeszcze prawa własnościowe i ewidencja powszechna oraz związane z nią przekwalifikowania gruntów. W obecnej postaci zapis art 13 pozwalał że tak się wyrażę "na skróty" i prawie za darmo na odlesienie gruntów prywatnych i raczej nie stosowane w praktyce odlesienie w LP :) co rodziło wątpliwości w kwestii zapisów Ustawy o ochronie gr rolnych i leśnych , no ale może nowelizacja to "wyprostuje" to nic że trochę niezgodnie z Konstytucją RP mówiącą przecież o świętości własności PRYWATNEJ bo o LP nie mówię :)
odpowiedz zgłoś
zmiana lasu W obecnej postaci art.13 nie powinien istnieć, ponieważ umożliwia zmianę lasu na użytek rolny, także tych lasów, które w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego też są lasem, nawet w zwartych kompleksach. A chyba nie o to chodzi.
odpowiedz zgłoś
inne kwiatki ... Oczywiście jest to "picie" do "słynnego" art 13 ust 2 i 3 na podstawie którego rolnik mógł se z lasu zrobić pole jak była jego taka wola na co są konkretne wyroki sądów administracyjnych przyznające rację chłopu :) co jest zgodne z innymi wyrokami sądów mówiących o tym że to właściciel decyduje tak naprawdę o tym co ma być na jego "polu" natomiast w projekcie noweli nie znalazł się pomysł na zrobienie (w temacie ewidencji gruntów i innych praw pokrewnych) czegośkolwiek z ARCHAICZNYM zapisem o zarządzie PGL LP nad lasami Skarbu Państwa który jest niezgodny z Ustawą o nieruchomościach gdyż pojęcie tzw "zarządu" zwykłego jest już tylko zapisane w Ustawie o lasach co rodzi logiczne pytanie co jest prawem: Ustawa o lasach czy Ustawa o nieruchomościach w zakresie obrotu/własności gruntów Skarbu Państwa :)
odpowiedz zgłoś
zmiana ustawy o lasach Czy ktoś z prowadzących ewidencję gruntów czytał te założenia? W ewidencji, której czasami nie aktualizowano od jej założenia są lasy czysto teoretycznie - olszyny , które same uschły po melioracjach, albo zostały usunięte przy zagospodarowaniu pomelioracyjnym. Od dawna grunty te są faktycznie użytkowane rolniczo. Przepis dotychczas istniejący pozwalał na prostowanie tych głupot. Autorzy pomieszali też wyłączenie lasów na cele nierolnicze z wylesieniem na cele rolnicze. Co ma zrobić rolnik, który chce usunąć trochę lasu na powiększenie siedliska? czy propozycja nie pozbawia praw właścicielskich?
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS