|2010-06-11|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy
Geodeci-doktoranci dyskutowali na AGH
W dniach 28-29 maja w Krakowie odbyło się III Ogólnopolskie Seminarium Doktorantów Dyscypliny Geodezja i Kartografia. Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej na dwa dni stał się miejscem wymiany myśli młodych reprezentantów nauki z całego kraju.
W spotkaniu pod patronatem przewodniczącego Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk prof. Marcina Barlika (zorganizowanym przez WGGiIŚ AGH oraz Komisję ds. Edukacji w Geodezji przy Komitecie Geodezji PAN) udział wzięło 22 doktorantów z sześciu uczelni mających możliwość kształcenia na studiach III stopnia (AGH w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olszynie, Wojskowa Akademia Techniczna). Wygłosili oni 19 referatów.
Tematyką seminarium były aktualne problemy geodezji i kartografii. Obrady odbyły się w czterech sesjach. W pierwszej omawiano zagadnienia dotyczące geodezji inżynieryjnej oraz geodezji górniczej. Druga dotyczyła katastru i gospodarki nieruchomościami, jednak prawie połowa wystąpień oscylowała wokół zagadnień fotogrametrycznych. Drugiego dnia przeważała natomiast fotogrametria wspomagana przez systemy informacji o terenie. Po raz kolejny okazało się, że to w tej dziedzinie młodzi naukowcy najczęściej upatrują miejsce dla siebie.
Seminarium zakończył i podsumował prof. Stefan Cacoń, członek Komisji ds. Edukacji w Geodezji PAN. Obecni na spotkaniu profesorowie podkreślali wysoki poziom zaprezentowanych badań, umiejętność przedstawiania wyników swojej pracy oraz zdolność prowadzenia dyskusji. Ich zdaniem całe środowisko geodezyjne może być spokojne o przyszłość ośrodków naukowo-dydaktycznych. Wśród uczestników seminarium bez wątpienia znajdą się osoby, które w przyszłości zadbają nie tylko o rozkwit geodezji jako dyscypliny badawczej, ale także o rozwój szkół wyższych kształcących geodetów we wszystkich specjalnościach.
Prowadzone podczas krakowskiego spotkania polemiki będą na pewno źródłem inspiracji do dalszej pracy młodych uczonych i przynajmniej częściowo przyczynią się do powstania ciekawych prac naukowych, a w przyszłości także zajmujących dysertacji.
Źrodło: Agnieszka Bieda (WGGiIŚ AGH)
|