Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-05-31| GNSS, Sprzęt, Instytucje

NASA zbuduje system poszukiwawczo-ratunkowy DASS

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że wykorzystanie konstelacji satelitów wojskowych GPS może zwiększyć możliwości działającego od połowy lat 80. systemu poszukiwawczo-ratunkowego COSPAS-SARSAT. Agencja rozpoczęła budowę nowego systemu DASS, który stanie się jego komponentem. Ma on być uruchomiony w 2015 r.


NASA zbuduje system poszukiwawczo-ratunkowy DASS

Distress Alerting Satellite System (DASS) posłuży lokalizowaniu wraków i ratowaniu ofiar katastrof lądowych, powietrznych i morskich. System wykorzysta odbiorniki sygnałów alarmowych operujące w specjalnym paśmie 406 MHz, które zainstalowane będą na pokładzie satelitów geostacjonarnych systemu GPS trzeciej generacji. Będą one komunikować się z segmentem naziemnych stacji nadawczych. Nadajniki umieszczane będą na pokładach samolotów i statków. Będą mogli je także nosić ludzie dla własnego bezpieczeństwa. Stacje kontrolne nowego systemu rozlokowane zostaną w centrum lotów kosmicznych NASA im. R. Goddarda (GSFC) w stanie Maryland, a także na Hawajach i Florydzie.

Obecnie, niezależnie od konstelacji aparatów GPS, na niskiej orbicie geostacjonarnej funkcjonuje 12 satelitów agencji NOAA wyposażonych w czujniki odbierające sygnały alarmowe systemu COSPAS-SARSAT. Te jednak do lokalizacji stacji nadawczych wykorzystują efekt Dopplera, a nie system GPS. Transmisja takiego sygnału może być zakłócona przez ukształtowanie terenu i pozycję satelity NOAA w stosunku do alarmowej stacji nadawczej.

Amerykańska agencja kosmiczna przewiduje, że DASS będzie systemem otwartym i zamierza pozyskać międzynarodowych partnerów do jego rozwijania. Oprócz NASA we wdrażaniu programu bierze udział kilka amerykańskich agencji rządowych, m.in. Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), Departament Zdrowia, a także straż przybrzeżna, siły powietrzne armii USA oraz firmy komercyjne.

Źródło: NASA, PAP ? Nauka w Polsce, PS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama