Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-05-28| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Zeskanowano czterech prezydentów USA

Grupa geodetów i konserwatorów zabytków w 15 dni zeskanowała Mount Rushmore – słynną górę, w której w latach 1927-41 wykuto twarze Jerzego Waszyngtona, Thomasa Jeffersona, Teodora Roosevelta oraz Abrahama Lincolna.


Zeskanowano czterech prezydentów USA

Całe przedsięwzięcie rozpoczęto 11 maja br. i trwało 15 dni (o 2 dni dłużej, niż zakładano). W tym czasie uczestnicy projektu musieli zmierzyć się m.in. z gradem, burzą, powodzią, śnieżycą oraz upałem dochodzącym do 30 st. C. Co więcej, by precyzyjnie pomierzyć twarze o wysokości blisko 20 metrów, geodeci wyposażeni w sprzęt wspinaczkowy niejednokrotnie musieli umieszczać skanery w bardzo nietypowych miejscach i pozycjach – np. na brwi Jerzego Waszyngtona lub na nosie Teodora Roosevelta.

Teraz przed ekipą stoi najbardziej żmudne zadanie – łączenie wielu środowisk skanowania w jedną chmurę punktów oraz stworzenie trójwymiarowego modelu góry Rushmore. Ma to zająć od 10 do 12 miesięcy. Choć prace te dopiero się rozpoczynają, to uczestnicy tego ambitnego przedsięwzięcia mają już kolejne plany. W ciągi najbliższych 5 lat chcą zeskanować 500 obiektów dziedzictwa kulturowego na całym świecie.

W projekcie mierzenia Mount Rushmore bierze udział blisko 400 osób, w tym przedstawiciele Kacyra Family Foundation, CyArk Foundation, Glasgow School of Art, Respec Engineers, Wyss and Associates oraz South Dakota School of Mines and Technology. Pomiary góry wykonano za pomocą skanerów Leica Scanstation C10, Scanstation 2 oraz HDS6100.

Dziennik z pomiarów
Galeria zdjęć

Źródło: NPS.gov


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama