Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-05-27| Teledetekcja

Satelita policzy nam włosy?

Naukowcy z amerykańskiego Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) opracowali technologię obrazowania w bliskiej podczerwieni, która – względem współczesnych urządzeń – już teraz pozwala na dwukrotne zwiększenie rozdzielczości sensorów teledetekcyjnych.


Satelita policzy nam włosy?

Sukcesem naukowców jest również fakt, że za poprawą rozdzielczości nie poszedł w parze wzrost szumu. Kluczem do tego patentu było wykorzystanie nanocząstek złota do skupiania promieniowania podczerwonego przy wejściu do detektora. Obecnie do tego celu używa się technologii MTC bazującej na rtęci, kadmie i tellurze. Jej główną wadą jest jednak konieczność stosowania długiej ekspozycji sceny przy słabym promieniowaniu.

Problem ten rozwiązuje technologia QDIP (quantum dot infrared photodetectors), której głównym elementem jest sensor wypełniony dużą liczbą mikroskopijnych otworów o średnicy 1,6 mikrometra i głębokości 1 mikrometra. W każdym z nich znajdują się cząstki złota o wielkości 50 nm oraz kryształ o właściwościach półprzewodnika. Rozwiązanie to pozwala na czterokrotne wzmocnienie promieniowania elektromagnetycznego i działa podobnie jak mikroskopijna soczewka, tyle że jest dużo prostsze w budowie.

Naukowcy z RPI liczą, że już za kilka lat technologia QDIP powinna pozwolić nawet na 20-krotne zwiększenie rozdzielczości. Zdaniem amerykańskich inżynierów rozwiązanie to doskonale będzie sprawdzać się m.in. w noktowizorach czy w podzespołach satelitów teledetekcyjnych.

Źródło: Gizmag


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama