Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-26| Mapy, Instytucje

Wydano mapę rozwoju terytorialnego Łodzi

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi wydało w nakładzie 5 tys. egzemplarzy w formie mapy składanej opracowanie zatytułowane „Rozwój terytorialny Łodzi”, którego autorami są Mariusz Stępniewski i Zdzisław Szambelan.


Wydano mapę rozwoju terytorialnego Łodzi

Mapę opracowano w skali 1:29 000 na podkładzie ortofotomapy Łodzi z 2009 r., pochodzącej z zasobów Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, na którą naniesiono zmieniające się granice miasta w różnych okresach jego rozwoju począwszy od stanu do 1821 r. aż po czasy współczesne.

Na odwrocie znajdziemy opis rozwoju terytorialnego Łodzi bogato zilustrowany dawnymi mapami lub ich fragmentami pochodzącymi ze zbiorów kartograficznych Archiwum Państwowego Łodzi. Czytamy tu m.in.: „Od nadania praw miejskich w 1423 r. przez Króla Władysława Jagiełłę do początków XIX w. Łódź pozostawała jakby w uśpieniu i należała do najmniejszych miast w kraju. Było to miasteczko typowo rolnicze, ze średniowiecznym układem przestrzennym, rynkiem, kościołem, kilkudziesięcioma budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi oraz ludnością liczącą kilkaset osób. Powierzchnia miasta wynosiła ok. 1244 ha, z czego blisko 20 ha przypadało na obszar zabudowany, ponad 800 ha zajmowały grunty użytkowane rolniczo, resztę zaś porastały lasy. Inicjację przemysłowego rozwoju, a co za tym idzie obecne znaczenie i wielkość, zawdzięcza Łódź Rajmundowi Rembielińskiemu, prezesowi Komisji Województwa Mazowieckiego, który w połowie 1820 r. wizytował to rolnicze miasteczko i sporządził raport, w którym wymienił najważniejsze czynniki sprzyjające lokalizacji w tym miejscu osady włókienniczej. (...)”

Opracowanie tekstowe zamyka tabela z informacjami o zmieniającej się powierzchni miasta od 1244 ha w 1821 r. aż po 29 325 ha w 1988 r. W przypisach znajdziemy spis i dokładny opis wykorzystanych w opracowaniu planów i map Łodzi, a także zestawienie aktów prawnych dotyczących zmian granic miasta wydanych w II Rzeczypospolitej oraz po II wojnie światowej.

Na okładce opracowania umieszczono m.in. fragment mapy osady rękodzielniczej Łódka geometry Jana Leśniewskiego z 1828 r. (zb. kart. APŁ nr 519) oraz fotografie przedstawiające Nowy Rynek (Plac Wolności) i prace geodezyjne przy zakładaniu miejskiej sieci triangulacyjnej oraz niwelacji precyzyjnej, wykonywane w 1919 r. przez Oddział Pomiarów Miejskich Magistratu m. Łodzi (fot. poniżej).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS