wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-25| Mapy, Prawo

Plany zagospodarowania przestrzennego w 9 miesięcy

Skrócenie z 12 do 9 miesięcy okresu uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przewiduje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Plany będą mogły też powstawać na terenach kolejowych dzięki ich wyłączeniu z obszarów zamkniętych.


Plany zagospodarowania przestrzennego w 9 miesięcy

Mpzp, zgodnie z proponowanymi przepisami, będzie uchwalała rada gminy po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie ona rozstrzygała jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania.

Organy, z którymi mpzp będzie musiał być konsultowany, będą miały co najmniej 14, a maksymalnie 30 dni na wyrażenie swojej opinii. W przypadku niedotrzymania wyznaczonego terminu, opinia danego organu zostanie uznana za pozytywną. Proponowane jest również skrócenie okresu zawieszania postępowania w zakresie ustalenia warunków zabudowy z 12 do 9 miesięcy. Nowe zapisy mówią też do konieczności publikacji projektu studium na stronach internetowych urzędu gminy przez 21 dni, czyli przez taki czas, przez jaki proponuje się w ustawie wyłożenie projektu do wglądu publicznego (obecnie jest to 30 dni).

Jak twierdzi poseł sprawozdawca projektu Aldona Młyńczak (PO), przewidziano też przepisy przejściowe – dotychczasowe plany zachowają moc w stosunku do spraw, które nie zostały zakończone przed wejściem w życie nowych przepisów. Zmiany mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

W głosowaniu nad projektem udział wzięło 400 posłów. Za oddano 395 głosów, przeciw – 2, wstrzymały się 3 osoby. Nad ustawą będzie teraz pracować Senat.

Projekt nowelizacji ustawy

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brak dla MPZP instrukcji podobnej do K-1 Jest norma PN i rozporządzenie, ale to z czasów ręcznego rysowania planów pędzelkami i rapitogramami. Plany to gotowy GIS (SIT), ale informatycznie strasznie zaniedbane. Stąd w miastach mamy po 50 planów, a każdy według wlasnej legendy, bo urbaniści to artysci. Po jednej stronie drogi linia z kropkami to strefa ochronna np. sieci gazowej, a po drugiej stronie drogi taka sama linia, ale w innym MPZP, to woda. Osoby zarządzające planowaniem są z XIX w. ostatnio straszy się gminy i urbanistów ArcInfo, nic nie mówiąc o standaryzacji planów. Już widzę jak urzędnik w gminie z płacą 1600 zł rozpoznaje ArcView.
odpowiedz zgłoś
kolory konkretna składnia RGB a nie 'różowy'. Jeżeli rysunek planu jest integralną częścią uchwały planu to nie można sobie definiować kolorystyki na zasadzie "a niech strefa MN będzie różowa" i co z obowiązkiem publikacji planów zagospodarowania jako danych przestrzennych w serwisach internetowych ? czy w XXI wieku musimy prowadzić je na papierze ?
odpowiedz zgłoś
wytyczne przydałyby się jeszcze wytyczne dotyczące sporządzania planów (symbolika, kolorystyka, zasady redakcji, itd).
odpowiedz zgłoś
3 komentarze



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS