Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-25| Mapy, Prawo

Plany zagospodarowania przestrzennego w 9 miesięcy

Skrócenie z 12 do 9 miesięcy okresu uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przewiduje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Plany będą mogły też powstawać na terenach kolejowych dzięki ich wyłączeniu z obszarów zamkniętych.


Plany zagospodarowania przestrzennego w 9 miesięcy

Mpzp, zgodnie z proponowanymi przepisami, będzie uchwalała rada gminy po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie ona rozstrzygała jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania.

Organy, z którymi mpzp będzie musiał być konsultowany, będą miały co najmniej 14, a maksymalnie 30 dni na wyrażenie swojej opinii. W przypadku niedotrzymania wyznaczonego terminu, opinia danego organu zostanie uznana za pozytywną. Proponowane jest również skrócenie okresu zawieszania postępowania w zakresie ustalenia warunków zabudowy z 12 do 9 miesięcy. Nowe zapisy mówią też do konieczności publikacji projektu studium na stronach internetowych urzędu gminy przez 21 dni, czyli przez taki czas, przez jaki proponuje się w ustawie wyłożenie projektu do wglądu publicznego (obecnie jest to 30 dni).

Jak twierdzi poseł sprawozdawca projektu Aldona Młyńczak (PO), przewidziano też przepisy przejściowe – dotychczasowe plany zachowają moc w stosunku do spraw, które nie zostały zakończone przed wejściem w życie nowych przepisów. Zmiany mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

W głosowaniu nad projektem udział wzięło 400 posłów. Za oddano 395 głosów, przeciw – 2, wstrzymały się 3 osoby. Nad ustawą będzie teraz pracować Senat.

Projekt nowelizacji ustawy

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS