Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-18| Teledetekcja, Edukacja

LiDAR pozwolił odkryć miasto Majów

Dwójka naukowców przez ćwierć wieku poszukiwała pozostałości potężnego miasta Majów w Ameryce Środkowej. Lotniczy skaning laserowy odsłonił to miejsce w ciągu zaledwie 4 dni.


LiDAR pozwolił odkryć miasto Majów

Arlen i Diane Chase, małżeństwo archeologów i antropologów z Uniwersytetu Środkowej Florydy w Orlando, poszukiwali ruin Caracol w Belize (półwysep Jukatan) tradycyjnymi metodami – zespoły badaczy pod ich kierunkiem przedzierały się przez dżunglę, prowadząc badania terenowe. Celem miało być skartowanie pozostałości po osadnictwie Majów. Miasto pozostawało nadal nieodkryte, także gdy użyto w poszukiwaniach obrazów satelitarnych i lotniczych (optycznych oraz radarowych). Gęsty las uniemożliwiał lokalizację zabudowań tymi metodami.

Dopiero zastosowanie technik lidarowych w suchej porze wiosennej, gdy wegetacja jest mniej bujna, pozwoliło na spenetrowanie tropikalnej puszczy i uzyskanie wizualizacji 3D terenu Caracol. Pomiary wykonano z pokładu samolotu Cessna 337 za pomocą systemu skaningu laserowego Optech ALTM (Airborne Laser Terrain Mapper) Gemini. Dane zebrane w ciągu 4 dni (łącznie 10 godzin pomiarów) po przetworzeniu dały dokładny obraz topografii obszaru ok. 200 km kw., odsłaniając układ zabudowań, dróg i tarasów rolnych. Oszacowano, że miasto w okresie swej świetności, między 550 a 900 r. n.e. liczyło ponad 115 tys. mieszkańców.

Badania nad terenem Caracol to pierwszy przypadek użycia technologii skaningu laserowego do rozpoznania tak dużego obszaru archeologicznego. Czasopisma naukowe opisują także przykłady zastosowania LiDAR-u do badań w pobliżu Stonehenge w Anglii czy też rozpoznawania fortów z epoki żelaza.

Źródło: The New York Times


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS