Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-05-13| Mapy, Edukacja

Maturzyści pisali egzamin z geografii

Dzisiaj tegoroczni maturzyści przystąpili do egzaminu z geografii (jest ona od lat najchętniej wybierana spośród nieobowiązkowych przedmiotów na maturze). W tym roku zdecydowało się go zdawać ok. 91 tys. osób. ?


Maturzyści pisali egzamin z geografii <br />
fot. CKE
fot. CKE

Do egzaminu maturalnego z geografii można było podejść na poziomie podstawowym (wybrało go 54 tys. osób) lub rozszerzonym (37 tys.). Wybór poziomu zależy od wymagań uczelni, na której zdający ma zamiar studiować po maturze. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 120 minut, a na rozszerzonym 150 minut. Maturzyści rozwiązują zadania egzaminacyjne odnoszące się do barwnej mapy topograficznej oraz innych pomocniczych materiałów źródłowych (np. map przeglądowych, planów, tekstów, fotografii, tabel, schematów, wykresów, profilów).

Wśród tegorocznych zadań znalazły się również pytania związane z kartografią i topografią. Podstawowym materiałem pomocniczym była mapa fragmentu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Maturzyści mieli zlokalizować i nazwać określone obiekty oznaczone na mapie, obliczyć różnice wysokości czy odległości terenowych, przeanalizować zagospodarowanie terenu. Było także np. zadanie związane z obliczaniem czasu słonecznego w określonym miejscu kuli ziemskiej w momencie gdy w innym punkcie oznaczonym na schemacie było południe słoneczne (dzień równonocy wiosennej 21 marca). Podobne pytania można było znaleźć na poziomie rozszerzonym. Wystąpiło również pytanie wymagające podania obiektu o największej wartości zmierzonego azymutu spośród czterech różnych lokalizacji względem danego punktu.

?

Źródło: Wiadomości24.pl, PS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama