Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-11| Mapy

Mapy, które zmieniły świat

Serwis Mail Online opublikował subiektywną listę 10 map, które zmieniły świat. Autorem rankingu jest Peter Barber – kierownik kolekcji map Biblioteki Brytyjskiej. Zaproponowane zostały opracowania z różnych epok i regionów świata, jednak zestawienie ma wyraźnie europo- i brytyjskocentryczny charakter.


Mapy, które zmieniły świat <br />
fot. The British Library Board
fot. The British Library Board

Na liście najważniejszych map, które zmieniły nasze postrzeganie świata znalazły się:

  • Mapa propagandowa Rosji bolszewickiej z 1921 r. (na zdjęciu), która pomogła wykreować w powszechnej świadomości Rosjan obraz zwycięskiego Związku Radzieckiego.
  • Mapa świata niemieckiego kartografa zamieszkałego we Florencji Henricusa Martellusa (z 1490 r.). Krzysztof Kolumb miał posługiwać się nią w celu przekonania władców Hiszpanii do poparcia jego wypraw do Indii Zachodnich. Mapa udokumentowała także opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Portugalczyków w 1488 r.
  • Chiński globus z 1623 r., który łączył postrzeganie świata przez kultury Wschodu i Zachodu. Jest to pierwszy znany chiński globus, opracowany dla tamtejszego cesarza przez jezuickich misjonarzy Manuela Diasa i Nicolo Longobardiego.Mapa świata opracowana w 1507 r. w księstwie Lotaryngii przez Martina Waldseemüllera, na której Ameryka została po raz pierwszy przedstawiona jako oddzielny kontynent i po raz pierwszy użyto jej nazwy.
  • Serwis Google Earth, wprowadzony w 2005 r.; dał każdemu narzędzie do stworzenia mapy wybranego zakątka globu, a także zawierającej treść istotną dla danego użytkownika.
  • Mapa ubóstwa w Londynie z 1889, która ukazała, że 30% Londyńczyków żyło w skrajnej nędzy. Opracowanie, uwzględniające 7 kategorii dostatku i ubóstwa, doprowadziło do podjęcia przez władze miejskie akcji budowy nowych domów komunalnych.
  • Mapa Ameryki Północnej opracowana w latach 1782-83 r., na której kolorowymi liniami oznaczono granice USA negocjowane przez brytyjskich dyplomatów i przedstawicielstwo amerykańskie podczas zakończenia wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  • Plan londyńskiego metra z 1933 r. – opracowanie, które stało się wzorcem dla wielu późniejszych schematów komunikacyjnych.
  • Mapa świata w odwzorowaniu Petersa (z 1974 r.). Powierzchni kuli ziemskiej nie da się bez zniekształceń przedstawić na mapie. Popularne odwzorowanie Merkatora prezentuje lądy we właściwych kształtach, lecz zniekształca ich rozmiary, powiększając obszary bogatych krajów Północy. Niemiec Arno Peters opracował natomiast odwzorowanie, dzięki któremu kształty kontynentów są w przybliżeniu zachowane, lecz uwydatnione są rozmiary państw na południu – tzw. Trzeciego Świata.
  • Mapa świata z ok. 1400 r. opracowana dla opata klasztoru w Evesham. Wykonana w czasach króla Henryka V dokumentuje rodzenie się brytyjskiego patriotyzmu. Górną część opracowania stanowi symboliczna średniowieczna mapa świata, wraz z ogrodem Edenu, wieżą Babel i Jerozolimą. Na dole rozciąga się potężny obszar Anglii, wykreślony od Skandynawii do Morza Śródziemnego.

Źródło: Mail Online, PS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS