wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-20| Prawo, Instytucje

NSA w sprawie związanej z uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennegoNaczelny Sąd Administracyjny orzekł, że odmienne skutki wywołuje unieważnienie uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez sąd, a inne - uchylenie go przez radę gminy. Uchylił tym samym wcześniejsze postanowenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Rada Miejska w Mszanie Dolnej oraz Rada Gminy w Lipnicy Wielkiej (woj. małopolskie) kilka lat temu uchwaliły zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W 2005 r., na skutek lokalnych interwencji, wojewoda małopolski zaskarżył oba te akty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Stwierdził, że chociaż uchwały były merytorycznie prawidłowe, zostały podjęte z rażącym naruszeniem procedury.
Kiedy skargi znalazły się w sądzie, obie rady przyznały rację wojewodzie i uchyliły uchwały zmieniające plany zagospodarowania. W tej sytuacji WSA umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe. Przyjął, że skoro podjęta wadliwie uchwała została wyeliminowana z obrotu prawnego, postępowanie sądowe nie miałoby już sensu, gdyż skutek jest taki sam.
Jednak wojewoda wniósł skargę kasacyjną do NSA o uchylenie postanowień WSA, uzasadniając, że nie może być w takim wypadku mowy o bezprzedmiotowości, gdyż uchwały tego typu wywołują rozległe skutki prawne (na ich podstawie wydano decyzje administracyjne i zawierano umowy cywilnoprawne). Inne też skutki wywołuje unieważnienie takiego aktu przez sąd, a inne - po paru latach obowiązywania - przez samą radę.
NSA uchylił postanowienia WSA zaskarżone przez wojewodę (orzeczenia o sygn. II OSK 480 i 489/06). Uznał, że postępowanie sądowe w takich przypadkach nie jest bezprzedmiotowe ze względu na to, że uchwały obowiązywały przez kilka lat i wywołały różnorodne skutki prawne. Sądowa kontrola jest więc jego zdaniem konieczna i sąd nie może się od niej uchylić. Obie sprawy wracają zatem do WSA w Krakowie, gdzie muszą zapaść orzeczenia zgodne z rozstrzygnięciami NSA, a rady obu gmin muszą się uporać ze skutkami wadliwie podjętych uchwał.

Źródło: Rzeczpospolita z 19.07.2006 r.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS