wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-04| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Centrum im. A. Smitha krytycznie o polskich bazach danych przestrzennych

W czwartek 29 kwietnia Centrum im. Adama Smitha (CAS) oraz Krajowa Rada Izby Urbanistów zorganizowały konferencję prasową na temat zagrożeń dla polskiego rynku nieruchomości spowodowanych złym stanem krajowych baz danych przestrzennych.


Centrum im. A. Smitha krytycznie o polskich bazach danych przestrzennych

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, wiceprezydenta CAS, w przypadku tych zbiorów mamy do czynienia z utrudnieniem wykonywania prawa własności, w tym obrotu nieruchomościami. Wynika to z niedoskonałości Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz innych ustaw i rozporządzeń regulujących te kwestie. Sprawę dodatkowo pogarszają nieprecyzyjne przepisy. W tej, jak i w wielu innych dziedzinach Sejm RP zajmuje się przemysłową produkcją pseudoustaw, co przy masowej ich fabrykacji musi skutkować tym, że są one często wzajemnie sprzeczne – powiedział Sadowski.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że mimo ustawowego obowiązku ewidencja gruntów i budynków jest aktualizowana w niezadowalającym tempie. To szczególnie kłopotliwe, gdyż stanowi ona podstawę do oznaczenia później nieruchomości w księdze wieczystej. Zdaniem dr Anny Wieczorek, eksperta CAS, część informacji w polskim systemie informacji o przestrzeni ma ponad sto lat, czego przykładem jest choćby tzw. kataster austriacki. Dane te są nie tylko nieaktualne, ale i niedokładne.

Według CAS problem ten dotyczy również pozostałych baz danych o nieruchomościach, które zawierają informacje na przykład o: ochronie środowiska, ochronie zabytków, funkcjach gospodarczych budynków itp. Zbiory te gromadzone są często w archaicznej, papierowej formie, a pomiędzy poszczególnymi urzędami brakuje wymiany informacji, co umożliwiłoby weryfikację wprowadzonych danych. Z tego również powodu te same informacje są zbierane przez różne podmioty administracji publicznej, co rodzi niepotrzebne dodatkowe koszty dla budżetu. Jak zauważyła dr Anna Wieczorek, rząd RP gromadzi nadmierną ilość danych i sobie z tym nie radzi.

Zdaniem uczestników konferencji prasowej wymienione mankamenty znacząco wydłużają proces inwestycyjny w Polsce i utrudniają dostosowanie się podaży do popytu na rynku nieruchomości. Jak stwierdził prezes Krajowej Izby Urbanistów Wiesław Bielawski, pomimo wskazanych trudności sytuacja planistyczna w naszym kraju systematycznie ulega poprawie.

Kolejny problem podniesiony przez CAS to konieczność weryfikacji baz danych w momencie kupna działki. Wciąż jesteśmy w sytuacji, gdy inwestując na rynku nieruchomości, kupuje się „kota w worku". Wiąże się to również z dochodami skarbu państwa i gmin. Jak podkreślili organizatorzy konferencji, to właśnie brak weryfikacji baz danych (w tym przypadku LPIS) spowodował nałożenie na Polskę przez KE w marcu 2010 r. kary w wysokości 92 mln euro.

Zdaniem CAS jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest wprowadzenie dwufilarowego systemu bazującego na zintegrowanym systemie informacji o przestrzeni oraz projekcie „Nowa Księga Wieczysta". Choć postulat ten znajduje odzwierciedlenie w planach kolejnych rządów, to dotychczas jedynie drugi filar został wprowadzony, i to w ograniczonym zakresie. Według CAS wdrażanie dyrektywy INSPIRE stanowi idealną okazję, by naprawić istniejące błędy. Wymaga to jednak podjęcia wysiłku weryfikacji istniejących już baz danych. Jest to o tyle kluczowe, że wprowadzenie systemu wynikającego z dyrektywy INSPIRE, bez uprzedniej weryfikacji i odpowiedniego umocowania prawnego (tj. nadania odpisom ze zintegrowanego systemu informacji o przestrzeni rangi dzisiejszych odpisów z poszczególnych baz danych), nie odniesie żadnego pozytywnego skutku, a jedynie pogorszy obecną sytuację.

Źródło: CAS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wielkie dzieki CAS Wielkie dzieki CAS bo pewnie gdyby nie Wasz głos to byśmy nie wiedzieli w jakim stanie jest EGiB, GESUT itd. Wielkie dzięki. Teraz jeszcze brakuje by architekci, informatycy, krawcowe napisały nam Nowe Prawo Geodezyjne, bo IIP już nam napisali...
odpowiedz zgłoś
Nie zawracajcie głowy, liczy się tylko GIS Od 2003 r. miejscowe plany zagosp. (MPZP) trzeba robić najczęściej w skalach 1:1000 (ewentualnie 1:2000). Skończyły się "malowanki" i urbaniści najbardziej odczuwają niespójność danych przestrzennych pochodzących z różnych instytucji (dziwie się, że tak słabo są reprezetnowani na konferencjach dotyczących tych zagadnień). A do tego jeszcze te mapy ewid. w skali 1:2880 w układzie lwowskim lub wiedeńskim. Z wielu konferencji można jednak odnieść wrażenie, że kataster jest nudny. Liczy się głównie: GIS, NMT, GPS, TBD ... GML, XML i co tam jeszcze ...
odpowiedz zgłoś
EGiB vs KW cyt.: "...ewidencja gruntów i budynków jest aktualizowana w niezadowalającym tempie. To szczególnie kłopotliwe, gdyż stanowi ona podstawę do oznaczenia później nieruchomości w księdze wieczystej." Problem w tym, że najczęściej to zmiany w KW wprowadzane są nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Było o tym tutaj już jakiś czas temu. cyt.: "Kolejny problem podniesiony przez CAS to konieczność weryfikacji baz danych w momencie kupna działki. Wciąż jesteśmy w sytuacji, gdy inwestując na rynku nieruchomości, kupuje się ?kota w worku"." A jak kupujecie np. samochód? W ciemno, czy może weryfikując stan zadeklarowany przez sprzedawcę, wynikający z książki serwisowej oraz faktyczny sprawdzając stan pojazdu u zaprzyjaźnionego mechanika?
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS