Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-04-30| Mapy, Ludzie, Instytucje

Dzieje Pułtuska widziane na mapach

„PuÅ‚tusk. Obraz kartograficzny miasta od koÅ„ca XV do poczÄ…tku XX wieku” to nowość na naszym rynku wydawniczym. Autorzy książki, Agnieszka i Henryk Bartoszewiczowie, przedstawiajÄ… w niej zarys historii mazowieckiego miasta, jaki wyÅ‚ania siÄ™ z zachowanych opracowaÅ„ kartograficznych.


Dzieje Pułtuska widziane na mapach

Polthowsko pisce et frumento opulenta et amme Narew irrigua (Pułtusk bogaty rybami i zbożem, oblany wodami Narwi), napisał w drugiej połowie XV w. Jan Długosz. Miasto było przez stulecia ważnym punktem kontaktów handlowych, a także ośrodkiem administracyjnym, rezydencją biskupią, siedzibą kolegium jezuickiego. Było również areną walk i znajdowało się na trasie przemarszu licznych wojsk, poczynając od pogańskich Prusów po armię Napoleona i oddziały walczące w powstaniach narodowych w XIX w. Źródła kartograficzne są ilustracją tych barwnych i dramatycznych dziejów.

PuÅ‚tusk oznaczony zostaÅ‚ na niemal wszystkich mapach maÅ‚oskalowych przedstawiajÄ…cych obraz ziem polskich już od XVI w., kiedy to tworzyli tak wybitni kartografowie, jak Bernard Wapowski czy WacÅ‚aw Grodecki, a później m.in. w opracowaniach francuskich, pruskich i rosyjskich. Najstarszy plan i panoramÄ™ miasta sporzÄ…dziÅ‚ w okresie „potopu” (w 1657 r.) szwedzki architekt i rysownik Erik Jönsson Dahlberg. W kolejnych stuleciach powstaÅ‚y liczne wielkoskalowe opracowania kartograficzne, na których zaobserwujemy ksztaÅ‚towanie siÄ™ ukÅ‚adu przestrzennego PuÅ‚tuska.

Album A. i H. Bartoszewiczów składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się części. W pierwszej przedstawiona została historia miasta od jego zaczątków we wczesnym średniowieczu do 1914 r. (z naciskiem na to, jak rozwijało się ono terytorialnie i jak zmieniała się zabudowa). Druga część została poświęcona analizie dawnych przedstawień kartograficznych Pułtuska. Listę opracowań małoskalowych otwiera szesnastowieczne wydanie Geografii Klaudiusza Ptolemeusza, a kończy mapa guberni warszawskiej z 1893 r. Następnie opisano liczne mapy wielkoskalowe, plany miasta lub jego części i rysunki architektoniczne od czasów wojny polsko-szwedzkiej po początek XX w. Pozycję uzupełnia przegląd najciekawszych i najbardziej wartościowych map wraz z opisami katalogowymi (łącznie 16 reprodukcji).

Wydawcą 88-stronicowej książki jest Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opracowanie powstało we współpracy z Archiwum Głównym Akt Dawnych i Urzędem Miejskim w Pułtusku.

PS


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama