Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-30| GNSS, Instytucje

GPS: 10 lat bez zakłócania

Dziesięć lat temu, 2 maja 2000 roku o godzinie 4:05 czasu uniwersalnego, na polecenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona wyÅ‚Ä…czono zakłócanie sygnaÅ‚u GPS zwane selektywnÄ… dostÄ™pnoÅ›ciÄ… (Selected Availability – SA).


GPS: 10 lat bez zakłócania

UdostÄ™pniajÄ…c satelitarny system pozycjonowania użytkownikom cywilnym, Departament Obrony USA zakÅ‚adaÅ‚, że bÄ™dzie on oferować dokÅ‚adność na poziomie kilkuset metrów. Jak czytamy w podrÄ™czniku Jacka Januszewskiego pt. „Systemy satelitarne GPS, Galileo i inne” (wyd. PWN), w praktyce precyzja okazaÅ‚a siÄ™ dużo lepsza (20-40 metrów na poziomie prawdopodobieÅ„stwa 95%). Z tego wzglÄ™du wÅ‚adze Stanów Zjednoczonych zdecydowaÅ‚y siÄ™ na poczÄ…tku 1990 roku wÅ‚Ä…czyć selektywnÄ… dostÄ™pność GPS, która polegaÅ‚a na celowym, okresowym zaburzaniu sygnaÅ‚u poprzez faÅ‚szowanie danych o efemerydach oraz zegarze satelity. Wskutek uruchomienia SA dokÅ‚adność systemu spadÅ‚a do okoÅ‚o 100 metrów na poziomie prawdopodobieÅ„stwa 95%.

Poprawa precyzji GPS doprowadziÅ‚a do gwaÅ‚townego wzrostu popularnoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ nawigacyjnych. Jak szacuje firma ABI Research, tylko w tym roku ma zostać wyprodukowanych 0,5 mld odbiorników satelitarnych, a za cztery lata ich roczna produkcja przekroczy miliard. Komisja Europejska szacuje z kolei, że w 2025 roku globalny rynek nawigacji satelitarnej bÄ™dzie wart 236 miliardów euro, podczas gdy w 2005 byÅ‚o to „tylko” 69 mld euro. Co istotne, nadajÄ…ce obecnie sygnaÅ‚ GPS satelity nadal mogÄ… emitować zakłócenie SA. Teoretycznie nie jest wiÄ™c wykluczone, że selektywna dostÄ™pność może być ponownie wÅ‚Ä…czana.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS