Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-19| Prawo, Instytucje

Podpis elektroniczny i e-akty prawne dopiero za dwa lata


Obowiązek stosowania podpisu elektronicznego przez organy władzy publicznej, a także publikacji wszystkich dzienników urzędowych w postaci elektronicznej wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero 1 maja 2008 r. Akty normatywne publikowane w formie elektronicznej miały stać się źródłem prawa 1 lipca br. Natomiast przepis nakładający obowiązek wprowadzenia podpisu elektronicznego miał zacząć obowiązywać 16 sierpnia. Niestety, nic z tego nie wyszło.

Wiele jednostek samorządu terytorialnego nie zdąży przygotować się do stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego (niezbędnego do wdrożenia idei elektronicznej administracji i prowadzenia internetowej korespondencji z obywatelami) do wyznaczonego wcześniej terminu. Między innymi z tego powodu - najpierw przez posłów (13 lipca), a później przez RM (14 lipca) - zostały wniesione do Sejmu dwa prawie identyczne projekty ustaw zakładające przesunięcie na 1 maja 2008 r. „terminu realizacji nałożonego na organy władzy publicznej obowiązku umożliwienia odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej, w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru”.
Wczoraj sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych po przeprowadzeniu pierwszego czytania obu projektów oraz ich wspólnym rozpatrzeniu, a także wysłuchaniu przedstawiciela Komitetu Integracji Europejskiej, że projekt jest zgodny z prawem UE, wniosła o jego uchwalenie w nieco tylko zmienionej formie. Obecnie nosi on tytuł „o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym. Jeśli Sejm zdecyduje się go przyjąć, najprawdopodobniej wejdzie w życie 15 sierpnia br. (z wyj. art. 1).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS