wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-19| Prawo, Instytucje

Podpis elektroniczny i e-akty prawne dopiero za dwa lata


Obowiązek stosowania podpisu elektronicznego przez organy władzy publicznej, a także publikacji wszystkich dzienników urzędowych w postaci elektronicznej wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero 1 maja 2008 r. Akty normatywne publikowane w formie elektronicznej miały stać się źródłem prawa 1 lipca br. Natomiast przepis nakładający obowiązek wprowadzenia podpisu elektronicznego miał zacząć obowiązywać 16 sierpnia. Niestety, nic z tego nie wyszło.

Wiele jednostek samorządu terytorialnego nie zdąży przygotować się do stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego (niezbędnego do wdrożenia idei elektronicznej administracji i prowadzenia internetowej korespondencji z obywatelami) do wyznaczonego wcześniej terminu. Między innymi z tego powodu - najpierw przez posłów (13 lipca), a później przez RM (14 lipca) - zostały wniesione do Sejmu dwa prawie identyczne projekty ustaw zakładające przesunięcie na 1 maja 2008 r. „terminu realizacji nałożonego na organy władzy publicznej obowiązku umożliwienia odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej, w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru”.
Wczoraj sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych po przeprowadzeniu pierwszego czytania obu projektów oraz ich wspólnym rozpatrzeniu, a także wysłuchaniu przedstawiciela Komitetu Integracji Europejskiej, że projekt jest zgodny z prawem UE, wniosła o jego uchwalenie w nieco tylko zmienionej formie. Obecnie nosi on tytuł „o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym. Jeśli Sejm zdecyduje się go przyjąć, najprawdopodobniej wejdzie w życie 15 sierpnia br. (z wyj. art. 1).

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS