
29 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 27 czerwca 2006 r.
w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (DzU nr 126 z 14 lipca, poz. 878). Określa ono: sposób ewidencjonowania przebiegu granic obszarów dorzeczy, przyporządkowanie zbiorników wód podziemnych oraz wód przybrzeżnych do właściwych obszarów dorzeczy, regiony wodne, regionalne zarządy gospodarki wodnej, wskazując regiony wodne objęte zasięgiem terytorialnym ich działania oraz siedziby poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej, a także sposób ewidencjonowania przebiegu granic regionów wodnych.
Zgodnie z rozporządzeniem przebieg granic obszarów dorzeczy oraz przebieg granic regionów wodnych ujętych w katastrze wodnym w odniesieniu do granic, które pokrywają się z granicami państwa ewidencjonuje się na podstawie danych zawartych w państwowym rejestrze granic i powierzchni granic RP (o którym mowa w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne), a w odniesieniu do granic, które pokrywają się z granicami hydrograficznymi - na podstawie danych zawartych na Mapie Podziału Hydrograficznego Polski opracowanej przez służbę hydrologiczno-meteorologiczną.
Po wejściu w życie rozporządzenia przestaną obowiązywać obecne przepisy. Jest to związane ze zmianą ustawy Prawo wodne z 3 czerwca 2005 r., w której ustanowiono nowe obszary dorzeczy. Z dorzeczy Wisły i Odry wyodrębniono te fragmenty terytorium Polski, które są częściami innych międzynarodowych dorzeczy. Jest to zgodne z „Ramową Dyrektywą Wodną” Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r., w której określono politykę wodną Wspólnoty.