|2010-04-16|
GIS, Teledetekcja, Instytucje
Chmura pyłu wulkanicznego na mapach i zdjęciach satelitarnych
Wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull spowodował powstanie chmury pyłu rozprzestrzeniającej się nad znacznym obszarem Europy. Opracowano pierwsze mapy i obrazy satelitarne prognozujące przemieszczanie się pyłu.
Zdjęcia satelitarne ciemnej chmury wykonały m.in. ESA, NASA, UK Met Office. Wyraźnie na nich widać pył utrzymujący się pomiędzy Islandią a północno-zachodnią Europą.
Zdjęcie z satelity EUMETSAT wykonane 15 kwietnia br. przez UK Met Office
Według opracowań Norweskiego Instytutu Meteorologicznego zjawisko to obejmie prawie całą Europę i nad obszarem Polski może utrzymywać się do niedzieli włącznie. Wielka chmura pyłu sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie, w 12 państwach wstrzymano loty. Jedynym lotniskiem w Polsce, które przyjmuje obecnie samoloty, jest port w podrzeszowskiej Jesionce. Pył może utrudnić przylot głów państw z całego świata, które w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem wybierają się na sobotnie i niedzielne uroczystości pogrzebowe.
Powyżej: chmura pyłu nad Europą w sobotę o godz. 6 rano, ponizej w niedzielę o 6 rano. Czarne obszary na mapach to rejon przebywania chmury, żółte - pył, który opadł samoistnie, a czerwone - opad pyłu z deszczem.
Źródło: ESA, UK Met Office, Norweski Instytut Meteorologiczny
|