Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-13| GNSS, Geodezja, Instytucje

Nowe uzgodnienia w sprawie wysokości Mount Everestu


W powszechnej opinii najwyższy szczyt Ziemi wznosi się 8848 metrów ponad poziomem morza. Jednak rzeczywista wysokość Mount Everestu pozostaje przedmiotem sporu państw i naukowców. W ostatnim czasie rządy Nepalu i Chin zdecydowały się podjąć porozumienie w tej sprawie.

Po negocjacjach w Katmandu podpisano ugodę, na mocy której oba państwa będą mogły używać oficjalnie uznawane przez siebie wysokości góry. A zatem, Nepal będzie nadal posługiwać się liczbą 8848 m n.p.m. bazującą na indyjskim pomiarze przeprowadzonym w 1955 r. z jej wierzchołka. Chiny będą natomiast używać wartości 8844,43 m n.p.m. obliczonej w 2005 r. przez Państwowe Biuro Geodezji i Kartografii przez pomiar wykonany z poziomu poniżej granicy wiecznego śniegu.

Wysokość Mount Everestu wywołuje jeszcze dodatkowe kontrowersje. W 1999 r. ekspedycja naukowa ze Stanów Zjednoczonych pomierzyła ją po raz pierwszy za pomocą sprzętu GPS. Uzyskana wartość 8850 m n.p.m. jest uznawana przez amerykańskie Narodowe Towarzystwo Geograficzne. Nepal jednak nie zgodził się przyjąć wyniku tego pomiaru.

Ponadto zdaniem wielu naukowców wysokość góry przyrasta o ok. 4 mm rocznie w związku z ruchami płyt tektonicznych i napieraniem subkontynentu indyjskiego na płytę azjatycką. Zmieniający się na skutek ocieplenia klimatu poziom oceanów wywołuje także wątpliwości co do stosowanej obecnie metodyki pomiarów wysokości bezwzględnych.

Źródło: The Times


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS